Skip to product information
LG UltraWide 38BR85QC-W
€906,00 EUR
UltraWide Monitor, 37.5 inch, 3,840 x 1,600 pixels, 144 Hz, IPS, 21:9, 1 ms response time, 1,000:1, 450 cd/m² brightness, 2,300 R, HDMI, Display Port, DisplayHDR 600, with speakers
general
| Product Types | UltraWide Monitor, WQHD Monitor, Curved Monitor, Gaming Monitor |
| Series | LG UltraWide |
| Game Type | FPS |
Image Properties
| Screen Size | 37.5 inch |
| Screen Diagonal | 95.29 cm |
| Panel Technology | IPS |
| Resolution | 3,840 x 1,600 pixels |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Contrast Ratio (typical) | 1,000:1 |
| Brightness | 450 cd/m² |
| Color Depth | 10 Bit |
| Displayable Colors | 1.07 billion |
| FOV | 178/178 ° |
| Color Space | DCI-P3 98% |
| Pixel Pitch | 0.2291 mm |
| Display Settings | Picture-in-Picture (PiP), Picture-by-Picture (PbP) |
Connections
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPort Inputs | 1 |
| Number of USB-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Monitor Connections | Network (LAN), 1 x USB 3.0 (Upstream) |
| Power Supply Position | internal |
Features
| Functions | flicker-free |
| DisplayHDR Standard | DisplayHDR 600 |
| Integrated Devices | KVM switch, USB hub, speakers |
| Suitable for | video editing, office, gaming, image editing |
Design
| Curved Radius | 2,300 R |
| Frame Color | white |
Energy Consumption
| Energy Efficiency Class SDR | F |
| Power Consumption SDR | 37 kWh/1000h |
| Energy Efficiency Class HDR | G |
| Power Consumption HDR | 95 kWh/1000h |