Skip to product information
Medion Erazer Scout 17 E1 MD62759
€940,00 EUR
Gaming Notebook, 17.3 inch, Full HD, Aspect Ratio 16:9, Refresh Rate 144 Hz, Intel Core i5-13420H, 16 GB RAM, 1,000 GB SSD Storage, NVIDIA GeForce RTX 5050, Graphics Memory 8 GB, Free DOS
general
| Notebook Type | Gaming Notebook |
| Series | Medion Erazer |
Display
| Display Size | 17.3 inch |
| Screen Diagonal | 43.942 cm |
| Display Technology | Full HD |
| Display Resolution | 1,920 x 1,080 pixels |
| Displays | Widescreen, IPS, anti-glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
Processor
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Intel Core i5 |
| Processor | Intel Core i5-13420H |
| Processor Codename | Raptor Lake-H |
| Number of Processor Cores | 8 |
| Clock Speed | 1.5 GHz |
| Max. Turbo Boost | 4.6 GHz |
| Power Consumption max. (TDP) | 45 Watt |
| Cache Level | L3 |
| Cache | 12 MB |
RAM
| RAM | 16 GB |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Storage | 1,000 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Graphics Memory | 8192 MB / 8 GB |
| Graphics Memory Type | GDDR7 |
| Graphics Features | NVIDIA CUDA, Ray Tracing, OpenGL 4.6, OpenCL 3.0, NVIDIA DLSS 4, DirectX 12 Ultimate |
| Video Outputs | HDMI, Mini DisplayPort |
Operating System
| Operating System | Free DOS |
Connectivity
| Ports | 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.2, 1 x USB 3.1, Headphone Output, Microphone Input |
Communication
| Data Communication | Bluetooth, Ethernet, WLAN |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.3 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera Function | HD capable |
| Camera Resolution | 1280 x 720 pixels |
Sound
| Number of Speakers | 2 |
Power Supply
| Battery | Lithium Polymer |
| Number of Cells | 4 |
| Watt-hours | 53 Wh |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Clamshell |
| Color | black |
| Depth | 27.6 cm |
| Height | 35 mm |
| Width | 39.6 cm |
Other Features
| Market Launch | 2025 |