Skip to product information
Microsoft Surface Pro 11 16GB/256GB WiFi black 0196388429660
€1.196,00 EUR
Windows tablet, 13 inch, screen resolution 2,880 x 1,920 pixels, refresh rate 120 Hz, 16 GB RAM, 256 GB, Windows 11 Home, Microsoft Copilot, 10 MP, battery life 10 h, 895 g
general
| Tablet Types | Windows tablet, WiFi tablet, Gaming tablet |
| Series | Microsoft Surface |
| suitable for | games, work, movies, school |
Display
| Display size | 13 inch |
| Screen diagonal | 33.02 cm |
| Screen resolution | 2,880 x 1,920 pixels |
| Display type | Touchscreen |
| Display surface | scratch-resistant |
| Display material | Gorilla Glass 5 |
| Touchscreen | Multi-touch, capacitive |
| Number of touch points | 10 |
| Aspect ratio | 3:2 |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Refresh rate | 120 Hz |
Processor
| Clock speed | 3.4 GHz |
| Processor core | Dodeca-Core |
| Processor cores | 12 |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Qualcomm Snapdragon X Elite |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-78-100 |
RAM
| RAM | 16 GB |
Storage
| Internal storage | 256 GB |
| Storage type | SSD hard drive |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Home |
Expandable memory
| Card reader | without |
AI
| AI feature | Microsoft Copilot |
| AI functions | Live translation, text generation, live subtitles, summarizing notes, image enhancement during video calls, image generation, summarizing information, image editing |
| AI processor | Qualcomm Hexagon |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standard | IEEE 802.11be |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.4 |
| Mobile data communication | without mobile data |
| SIM card | Nano-SIM |
Camera
| Max. camera resolution | 10 MP |
| Front camera resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Selfie capture function | Face recognition |
Sound
| Speaker systems | Stereo, Dolby Atmos |
| Number of speakers | 2 |
Graphics
| Graphics card manufacturer | Qualcomm |
| Graphics card | Qualcomm Adreno X Elite |
| Graphics memory | Shared Memory |
Power supply
| Battery life | 10 h |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Casing | Aluminum |
| Color | black |
| Length | 20.8 cm |
| Width | 28.7 cm |
| Height | 9 mm |
| Weight | 895 g |
Other features
| Connections | USB-C, Thunderbolt, Surface Connect, SIM card slot |
| USB version | USB 4.0 |
| Equipment | HD front camera, speakers |
| Tablet sensors | Accelerometer, gyroscope, magnetometer |
| Physical buttons | Volume control, power button |
| Integrated security | Face Recognition |
| Scope of delivery | Tablet, power adapter, manual, warranty card |
| Market launch | 2024 |