Skip to product information
Microsoft Surface Pro 11 16GB/512GB WiFi gold EP2-08355
€1.364,00 EUR
Windows tablet, 13 inches, screen resolution 2,880 x 1,920 pixels, refresh rate 120 Hz, 16 GB RAM, 512 GB, Windows 11 Home, Microsoft Copilot, 10 MP, battery life 10 h, 895 g
general
| Tablet types | Windows tablet, WiFi tablet, gaming tablet |
| Series | Microsoft Surface |
| suitable for | gaming, work, movies, school |
Display
| Display size | 13 inches |
| Screen diagonal | 33.02 cm |
| Screen resolution | 2,880 x 1,920 pixels |
| Display type | Touchscreen |
| Display surface | scratch-resistant |
| Display material | Gorilla Glass 5 |
| Touchscreen | Multi-touch, capacitive |
| Number of touch points | 10 |
| Aspect ratio | 3:2 |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Refresh rate | 120 Hz |
Processor
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Qualcomm Snapdragon X Plus |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 |
Memory
| RAM | 16 GB |
Storage
| Internal storage | 512 GB |
| Storage type | SSD drive |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Home |
Expandable storage
| Card reader | without |
AI
| AI feature | Microsoft Copilot |
| AI functions | Live translation, text generation, live subtitles, summarizing notes, image enhancement for video calls, image generation, summarizing information, image editing |
| AI processor | Qualcomm Hexagon |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN standard | IEEE 802.11be |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.4 |
| Mobile data communication | without mobile data |
| SIM card | Nano SIM |
Camera
| Max. camera resolution | 10 MP |
| Front camera resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Selfie capture function | facial recognition |
Sound
| Speaker systems | Stereo, Dolby Atmos |
| Number of speakers | 2 |
Graphics
| Graphics card manufacturer | Qualcomm |
| Graphics card | Qualcomm Adreno X Plus |
| Graphics memory | Shared Memory |
Power supply
| Battery life | 10 h |
Dimensions & Weight
| Form factor | Slate PC |
| Housing | Aluminum |
| Color | gold |
| Length | 20.8 cm |
| Width | 28.7 cm |
| Height | 9 mm |
| Weight | 895 g |
Other features
| Ports | USB-C, Thunderbolt, Surface Connect, SIM card slot |
| USB Version | USB 4.0 |
| Features | HD front camera, speakers |
| Tablet sensors | accelerometer, gyroscope, magnetometer |
| Physical buttons | volume control, power button |
| Integrated security | Face Recognition |
| Scope of delivery | Tablet, power supply, manual, warranty card |
| Market launch | 2024 |