Skip to product information
Microsoft Surface Pro 12" 16GB/256GB WiFi platinum EP2-27644
€868,00 EUR
Windows Tablet, 12 inch, screen resolution 2,196 x 1,464 pixels, refresh rate 90 Hz, 16 GB RAM, 256 GB, Windows 11 Home, Microsoft Copilot, 10 MP, battery life 12 h, 686 g
general
| Tablet Types | Windows Tablet, WiFi Tablet |
| Series | Microsoft Surface |
| suitable for | gaming, work, school, movies |
Display
| Display Size | 12 inch |
| Screen Diagonal | 30.48 cm |
| Screen Resolution | 2,196 x 1,464 pixels |
| Display Type | Touchscreen |
| Touchscreen | Multitouch, capacitive |
| Number of Touch Points | 10 |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Refresh Rate | 90 Hz |
Processor
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Type | Qualcomm Snapdragon X Plus |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-42-100 |
RAM
| RAM | 16 GB |
Storage
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | SSD-Disk |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Home |
expandable storage
| Card Reader | none |
AI
| AI Feature | Microsoft Copilot |
| AI Functions | Image generation, image enhancement for video calls, summarizing information, summarizing notes, text creation, live subtitles, image editing, live translation |
| AI Processor | Qualcomm Hexagon |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.4 |
| Mobile Data Communication | without mobile data |
Camera
| Max. Camera Resolution | 10 MP |
| Camera Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Front Camera Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Recording Function | Face Recognition |
Sound
| Speaker Systems | Stereo, Dolby Atmos |
| Number of Speakers | 2 |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | Qualcomm |
| Graphics Card | Qualcomm Adreno X Plus |
| Graphics Memory | Shared Memory |
Power Supply
| Battery Life | 12 h |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Slate PC |
| Housing | Aluminum |
| Color | grey |
| Length | 19 cm |
| Width | 27.4 cm |
| Height | 8 mm |
| Weight | 686 g |
Further Features
| Ports | Thunderbolt, USB-C, Surface Connect |
| USB Version | USB 3.2 |
| Equipment | HD front camera, speakers |
| Tablet Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Magnetometer |
| Physical Buttons | Volume control, Power button |
| Integrated Security | Face Recognition |
| Scope of Delivery | Tablet, power adapter, manual, warranty card |
| Market Launch | 2025 |