Skip to product information
Microsoft Xbox One Elite Wireless Controller Series 2
€140,00 EUR
Xbox Series X|S controller, PC, Xbox One, Bluetooth, cable length 2.7 m, 3.5mm jack headset connection, rubberized grips, with vibration, Xbox layout, 8-way D-pad
general
| Product types | Xbox Series X|S Controller, Xbox One Controller, PC Controller, Android Controller, iOS Controller, Xbox Controller |
| Platform | Xbox One |
Connections
| Connection types | wireless, cable |
| Interfaces | Bluetooth, USB-C, USB, Wi-Fi |
| Cable length | 2.7 m |
| Headset connection | 3.5mm jack |
Operation
| Power supply | Lithium-ion battery |
| Battery life | 40 h |
Function
| Motion and position sensitive | no |
| with illumination | yes |
| rubberized grips | yes |
| with vibration | yes |
| System requirements operating system | Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11 |
| Controller features | adjustable resistance, inward curved analog sticks, USB communication, lower shoulder buttons with vibration, companion app, interchangeable components, USB charging, player identification, 4 paddles, integrated battery, programmable buttons, game profiles |
Controls
| Number of buttons | 22 |
| Programmable buttons | 18 |
| Button layout | Xbox layout |
| D-pad | 8-way D-pad |
| Shoulder buttons | 4 triggers |
| Analog stick | 2 |
| pressure-sensitive buttons | yes |
| Input method | XInput |
Dimensions and scope of delivery
| Width | 181 mm |
| Height | 175 mm |
| Depth | 71 mm |
| Weight | 345 g |
| Scope of delivery | User manual, USB cable, carrying case, charging station |
Further features
| Original accessories | yes |