Skip to product information
Motorola Edge 50 Fusion 128GB 8GB Forest Blue
€203,00 EUR
LTE Smartphone, 6.7 inch, Full HD, 144 Hz, 50 MP, 8 GB RAM, 128 GB internal memory, Snapdragon 7s Gen 2, Android 14, 5,000 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, 5G Phone, Dual-SIM Phone, Android Phone, Phablet |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Motorola Edge |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | latest mobile standard 5G |
Display
| Display size | 6.7 inches / 17.018 cm |
| Display resolution | 2,400 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | POLED |
| Refresh rate | 144 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display features | Always On Display, Punch-Hole Display |
| Display material | Gorilla Glass 5 |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 393 ppi |
| Screen-to-body ratio | 92 % |
| Brightness | 1,600 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | 4k video recording, optical image stabilization, dual camera |
| Camera 1 | Wide-angle, 50MP, OIS, f/1.9 |
| Camera 2 | Ultra wide-angle, f/2.2, 120°, 13MP |
| Flash | LED flash |
| Focus functions | Dual Pixel Autofocus, Phase-Focus (PDAF) |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Recording functions | Smile detection, continuous shooting, panorama, HDR, night mode, gesture recognition, Pro mode, AI functions, slow motion, time lapse |
| Main camera video recording | 4K (30fps), Full HD (120/60/30fps) |
| Camera feature | RAW Image, Google Lens, UltraPixel |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | Wide-angle, f/2.5, 32MP |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 7s Gen 2 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2.4 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 710 |
| Dual SIM technology | Dual-SIM Standby, Dual-SIM Nano/eSIM |
| SIM cards | Nano-SIM, eSIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Proximity sensor, brightness sensor, gyroscope, accelerometer (G-sensor), magnetometer, fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, QZSS, Galileo |
| Audio features | Stereo speakers, noise cancellation |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| AI functions | improved photos, image editing |
| AI feature | Google Lens |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G, 5G |
| Mobile data communications | GPRS, HSDPA, GSM, LTE, EDGE, WCDMA, HSPA, NSA, SA |
| LTE frequency bands | B20, B7, B1, B2, B5, B8, B19, B38, B40, B41, B28, B26, B18, B3, B71, B42 |
| Local connections | Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.2 |
Interfaces
| Port | USB-C |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | blue |
| Housing materials | synthetic leather, plastic frame |
| Housing properties | dustproof, waterproof |
| Waterproof | up to 1.5m for 30min |
| Protection class | IP68 |
| Physical buttons | On/Off button, volume control |
| Weight | 174.9 g |
| Height | 161.9 mm |
| Width | 73.1 mm |
| Depth | 7.9 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery features | fixed battery, fast charging function |
| Charging current specification | 68W |
Other features
| Integrated security | fingerprint, facial recognition |
| Scope of delivery | USB cable, quick start guide, SIM card tool, fast charger |