Skip to product information
Motorola Edge 70 Fusion 8GB 256GB Pantone Silhouette
€401,00 EUR
5G mobile phone, 6.78 inch, Full HD, 144 Hz, 8 GB RAM, 256 GB internal memory, Snapdragon 7s Gen 3, Android 16, 7,000 mAh, expandable memory
general
| Product types | 5G mobile phone, LTE smartphone, AI mobile phone, dual-SIM mobile phone, phablet, Android mobile phone |
General
| Market launch | 2026 |
| Series | Motorola Edge |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | bright display, latest 5G mobile standard |
Display
| Display size | 6.78 inch / 17.221 cm |
| Display resolution | 2,772 x 1,272 pixels / Full HD |
| Display type | POLED |
| Refresh rate | 144 Hz |
| Display aspect ratio | 19.5:9 |
| Display special features | LTPO panel, punch-hole display, HDR10+, quad-curved display |
| Display material | Gorilla Glass 7i |
| Display characteristic | scratch-resistant |
| Pixel density | 450 ppi |
| Brightness | 5,200 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Dual camera, optical image stabilization, 4k video recording |
| Camera 1 | 50MP, wide angle, f/1.8, OIS |
| Camera 2 | 13MP, ultra-wide angle, f/2.2, 120° |
| Flash | LED flash |
| Focus function | Phase detection autofocus (PDAF) |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Recording function | AI functions |
| Main camera video recording | 4K (30fps), Full HD (240/120/60/30fps) |
| Camera feature | Magic Eraser, Google Lens |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 32MP, wide angle, f/2.2 |
| Selfie video recording | 4K (30fps), Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 7s Gen 3 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2.5 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 710 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Sensors | Proximity sensor, gyroscope, accelerometer (G-sensor), magnetometer, fingerprint sensor |
| Location services | GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo |
| Audio features | Stereo speakers, Dolby Atmos |
Software
| Available operating system | Android 16 |
| Update guarantee | 3 years Android updates, 3 years security updates |
| AI functions | improved photo capture, image editing |
| AI feature | Moto AI |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G, 5G |
| Mobile data communications | UMTS, LTE, EDGE, GPRS, GSM, WCDMA, HSDPA |
| LTE frequency bands | B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B12, B13, B17, B18, B19, B20, B25, B26, B28, B32, B34, B38, B39, B40, B41, B42, B43, B48, B66 |
| Local connections | Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax), WiFi 6e |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 6 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | black |
| Housing material | artificial leather |
| Housing characteristics | waterproof, dustproof |
| Waterproof | up to 1.5m for 30min |
| Protection classes | IP68, IP69, MIL-STD-810H |
| Physical buttons | On/Off button, volume control |
| Fingerprint sensor position | front, in the display |
| Weight | 177 g |
| Height | 162.8 mm |
| Width | 75.6 mm |
| Depth | 7.2 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 7,000 mAh |
| Battery | Silicon-carbon anodes |
| Battery characteristics | fixed battery, fast charging function |
| Charging current specification | 68W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |