Skip to product information
Motorola Moto E15 Denim Blue
€97,00 EUR
Dual-SIM mobile phone, 6.67 inch, HD, 90 Hz, 32 MP, 2 GB RAM, 64 GB internal memory, Helio G81, Android Go, 5,200 mAh
general
| Product types | Dual-SIM mobile phone, Android mobile phone, Phablet, LTE smartphone |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Motorola Moto E, Motorola Moto |
| Smartphone class | Entry-level |
Display
| Display size | 6.67 inches / 16.942 cm |
| Display resolution | 1,604 x 720 pixels / HD |
| Display type | IPS, LCD |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display material | Gorilla Glass 3 |
| Display feature | scratch-resistant |
Main camera
| Camera 1 | Wide-angle, 32MP, f/2.2 |
| Flash | LED flash |
| Focus function | Phase-detection autofocus (PDAF) |
| Recording function | HDR |
| Main camera video recording | Full HD (30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | Wide-angle, 8MP, f/2.1 |
Hardware
| RAM | 2 GB |
| Internal storage | 64 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Helio G81 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Proximity sensor, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, Galileo |
| Multimedia function | FM radio |
| Audio features | Stereo speakers, Dolby Atmos |
Software
| Available operating systems | Android Go, Android 14 |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G |
| Mobile data communications | GPRS, UMTS, GSM, LTE, EDGE, WCDMA, HSPA |
| LTE frequency bands | B20, B7, B1, B5, B8, B38, B40, B41, B28, B3 |
| Local connections | WLAN, Bluetooth |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| Bluetooth version | 5.0 |
Interfaces
| Port | USB-C |
| USB standard | 2.0 |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | blue |
| Housing materials | Faux leather, Plastic frame |
| Protection class | IP54 |
| Physical buttons | Power button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 188.8 g |
| Height | 165.7 mm |
| Width | 76 mm |
| Depth | 8.2 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,200 mAh |
| Battery features | permanently installed battery |
| Charging current specification | 18W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |