Skip to product information
Motorola Moto G04 128GB Sea Green
€180,00 EUR
LTE Smartphone, 6.56 inch, HD, 90 Hz, 16 MP, 8 GB RAM, 128 GB internal memory, T606, Android 14, 5,000 mAh, expandable memory
general
| Product Types | LTE Smartphone, Dual-SIM Mobile Phone, Android Mobile Phone, Phablet |
General
| Market Launch | 2024 |
| Series | Motorola Moto, Motorola Moto G |
| Smartphone Class | Entry-level |
Display
| Display Size | 6.56 inches / 16.662 cm |
| Display Resolution | 1,612 x 720 pixels / HD |
| Display Type | IPS, LCD |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Display Aspect Ratio | 20:9 |
| Display Features | Punch-Hole Display |
| Pixel Density | 269 ppi |
| Brightness | 537 cd/m² |
Main Camera
| Camera 1 | Wide-angle, 16MP, f/2.2 |
| Flash | LED Flash |
| Focus Function | Phase Detection Autofocus (PDAF) |
| Main Camera Video Recording | Full HD (30fps) |
Selfie Camera
| Selfie Camera 1 | Wide-angle, f/2.2, 5MP |
| Selfie Video Recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Max. Memory Expansion | 1,000 GB |
| Processor Manufacturer | Unisoc |
| Processor Type | T606 |
| Processor Core | Octa-Core (8) |
| Max CPU Clock Rate | 1.6 GHz |
| Graphics Processor (GPU) | Mali G57 |
| Dual-SIM Technology | Dual-SIM Standby |
| SIM Card | Nano-SIM |
| Memory Cards | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Fingerprint Sensor |
| Location Services | GPS, GLONASS, Galileo |
| Audio Feature | Dolby Atmos |
Software
| Available Operating System | Android 14 |
Communication
| Mobile Communication Standards | 2G, 3G, 4G |
| Mobile Data Communications | HSDPA, EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS |
| LTE Frequency Bands | B20, B7, B1, B5, B8, B38, B40, B41, B28, B3 |
| Local Connections | Bluetooth, Dual-band WLAN, WLAN |
| WLAN Standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN Frequency Bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Interfaces
| Connections | USB-C, 3.5mm Jack |
| USB Standard | 2.0 |
Housing
| Form Factor | Bar Phone |
| Color | Green |
| Housing Material | Plastic |
| Physical Buttons | Power Button, Volume Control |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Weight | 178.8 g |
| Height | 163.5 mm |
| Width | 74.5 mm |
| Depth | 8 mm |
Battery & Runtime
| Battery Capacity | 5,000 mAh |
| Battery Features | Fixed Battery, Fast Charging Function |
| Charging Current Specification | 15W |
Other Features
| Integrated Security | Fingerprint, Face Recognition |