Skip to product information
Motorola Moto G04s Satin Blue
€110,00 EUR
LTE Smartphone, 6.56 inch, HD, 90 Hz, 50 MP, 4 GB RAM, 64 GB internal memory, T606, Android 14, 5,000 mAh, expandable memory
general
| Product types | LTE Smartphone, Dual-SIM Phone, Android Phone, Phablet |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Motorola Moto, Motorola Moto G |
| Smartphone class | Entry-level |
Display
| Display size | 6.56 inches / 16.662 cm |
| Display resolution | 1,612 x 720 pixels / HD |
| Display type | IPS, LCD |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display special features | Punch-hole display |
| Display material | Gorilla Glass 3 |
| Display feature | scratch-resistant |
| Pixel density | 269 ppi |
Main camera
| Camera 1 | Wide-angle, f/1.8, 50MP |
| Flash | LED flash |
| Focus function | Phase Focus (PDAF) |
| Recording functions | Panorama, HDR, Night mode, Portrait mode |
| Main camera video recording | Full HD (30fps), HD (30fps) |
| Camera feature | Quad-Pixel-Technology |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | Wide-angle, f/2.2, 5MP |
| Selfie flash | Display flash |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 4 GB |
| Internal storage | 64 GB |
| Max. memory expansion | 1,000 GB |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor type | T606 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 1.6 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G57 MP1 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby, Separate SD-/SIM-Slots |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSDHC, microSDXC, microSD |
| Sensors | Proximity sensor, Ambient light sensor, Accelerometer (G-sensor), Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, Galileo, LTEPP, SUPL |
| Audio feature | Dolby Atmos |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| AI function | Object search in images |
| AI feature | Google Lens |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G |
| Mobile data communications | LTE-Advanced, GPRS, HSPA+, UMTS, GSM, LTE, EDGE, WCDMA |
| LTE frequency bands | B20, B7, B1, B5, B8, B38, B40, B41, B28, B3 |
| Local connections | Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.0 |
Interfaces
| Connections | USB-C, 3.5mm jack |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | blue |
| Housing material | Plastic |
| Housing feature | water-repellent |
| Protection class | IP52 |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 178.8 g |
| Height | 163.49 mm |
| Width | 74.53 mm |
| Depth | 7.99 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery features | non-removable battery |
| Charging current specifications | 5V/3A, 15W |
| Talk time | 40 h |
Further features
| Input method | Gesture control |
| Integrated security | Fingerprint |
| Scope of delivery | Charger, USB cable, Quick guide, SIM card tool, Protective case |