Skip to product information
Motorola Moto G55 256GB Smoky Green
€211,00 EUR
LTE Smartphone, 6.49 inch, Full HD, 120 Hz, 50 MP, 8 GB RAM, 256 GB internal storage, Dimensity 7025, Android 14, 5,000 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, 5G phone, Dual-SIM phone, Phablet, Android phone |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Motorola Moto G, Motorola Moto |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | latest mobile communication standard 5G |
Display
| Display size | 6.49 inches / 16.485 cm |
| Display resolution | 2,400 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | IPS, LCD |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display material | Gorilla Glass 5 |
| Display feature | scratch-resistant |
| Brightness | 405 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | optical image stabilization, dual camera |
| Camera 1 | wide-angle, f/1.8, 50MP, OIS |
| Camera 2 | 8MP, ultra-wide angle, f/2.2 |
| Flash | LED flash |
| Focus function | phase-detection autofocus (PDAF) |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Main camera video recording | Full HD (60/30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 16MP, wide-angle, f/2.4 |
| Selfie recording function | HDR |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Dimensity 7025 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| max CPU clock rate | 2.5 GHz |
| Graphics processor (GPU) | IMG BXM-8-256 |
| Sensors | accelerometer (G-sensor), gyroscope, proximity sensor, magnetometer, fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, QZSS, Galileo |
| Multimedia function | FM radio |
| Audio features | stereo speakers, Dolby Atmos |
Software
| Available operating system | Android 14 |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communication | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, SA, NSA, HSPA |
| LTE frequency bands | B1, B2, B3, B5, B7, B8, B20, B26, B28, B32, B38, B40, B41, B42, B66 |
| Local connections | Bluetooth, Dual-band WLAN, WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | green |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 179 g |
| Height | 161.6 mm |
| Width | 73.8 mm |
| Depth | 8.1 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery features | non-removable battery, fast charging function |
| Charging current specification | 30W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |