Skip to product information
Motorola Moto G55 256GB Twilight Purple
€204,00 EUR
LTE Smartphone, 6.49 inch, Full HD, 120 Hz, 50 MP, 8 GB RAM, 256 GB internal memory, Dimensity 7025, Android 14, 5,000 mAh
general
| Product Types | LTE Smartphone, 5G Phone, Dual-SIM Phone, Phablet, Android Phone |
General
| Market Launch | 2024 |
| Series | Motorola Moto G, Motorola Moto |
| Smartphone Class | Mid-range |
| Product Highlights | latest 5G mobile standard |
Display
| Display Size | 6.49 inch / 16.485 cm |
| Display Resolution | 2,400 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display Type | IPS, LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Aspect Ratio | 20:9 |
| Display Material | Gorilla Glass 5 |
| Display Feature | scratch-resistant |
| Brightness | 405 cd/m² |
Main Camera
| Camera Technology | optical image stabilization, dual camera |
| Camera 1 | wide-angle, f/1.8, 50MP, OIS |
| Camera 2 | 8MP, ultra-wide angle, f/2.2 |
| Flash | LED Flash |
| Focus Function | Phase Detection Autofocus (PDAF) |
| Image Stabilizer | optical (OIS) |
| Main Camera Video Recording | Full HD (60/30fps) |
Selfie Camera
| Selfie Camera 1 | 16MP, wide-angle, f/2.4 |
| Selfie Recording Feature | HDR |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 256 GB |
| Processor Manufacturer | Mediatek |
| Processor Type | Dimensity 7025 |
| Processor Cores | Octa-Core (8) |
| Max CPU Clock Speed | 2.5 GHz |
| Graphics Processor (GPU) | IMG BXM-8-256 |
| Sensors | accelerometer (G-sensor), gyroscope, proximity sensor, magnetometer, fingerprint sensor |
| Location Services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, QZSS, Galileo |
| Multimedia Function | FM radio |
| Audio Features | stereo speakers, Dolby Atmos |
Software
| Available Operating System | Android 14 |
Communication
| Mobile Standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile Data Communication | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, SA, NSA, HSPA |
| LTE Frequency Bands | B1, B2, B3, B5, B7, B8, B20, B26, B28, B32, B38, B40, B41, B42, B66 |
| Local Connections | Bluetooth, dual-band WLAN, WLAN, NFC |
| WLAN Standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN Frequency Bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | violet |
| Physical Buttons | power button, volume control |
| Fingerprint Sensor Position | side |
| Weight | 179 g |
| Height | 161.6 mm |
| Width | 73.8 mm |
| Depth | 8.1 mm |
Battery & Run Times
| Battery Capacity | 5,000 mAh |
| Battery Features | fixed battery, fast charging function |
| Charging Current Specification | 30W |
Other Features
| Integrated Security | fingerprint |