Skip to product information
Motorola Moto G56 PANTONE Dazzling Blue
€174,00 EUR
Dual-SIM mobile phone, 6.72 inch, Full HD, 120 Hz, 50 MP, 8 GB RAM, 256 GB internal memory, Dimensity 7060, Android 15, 5,200 mAh, expandable memory
general
| Product types | Dual-SIM phone, Android phone, Phablet, LTE smartphone, 5G phone |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Motorola Moto, Motorola Moto G |
| Smartphone class | Entry-level |
| Product highlights | latest mobile communication standard 5G |
Display
| Display size | 6.72 inches / 17.069 cm |
| Display resolution | 2,400 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | IPS, LCD |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display features | Punch-hole display |
| Display material | Gorilla Glass 7i |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 392 ppi |
Main camera
| Camera technology | Dual camera |
| Camera 1 | Wide angle, f/1.8, 50MP, 25mm |
| Camera 2 | 8MP, Ultra-wide angle, f/2.2, 12mm, 118° |
| Flash | LED flash |
| Focus function | Phase detection autofocus (PDAF) |
| Recording function | AI functions |
| Main camera video recording | Full HD (60/30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | Wide angle, f/2.2, 32MP |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Max. memory expansion | 2,000 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Dimensity 7060 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2.6 GHz |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM cards | Nano-SIM, eSIM |
| Memory cards | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Sensors | Motion sensor, Accelerometer (G-sensor), Proximity sensor, Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, QZSS, Galileo |
Software
| Available operating system | Android 15 |
| AI function | improved photo capture |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G, 5G |
| Mobile data communications | GPRS, UMTS, GSM, LTE, EDGE, WCDMA, HSPA, NSA, SA |
| LTE frequency bands | B20, B7, B1, B2, B5, B8, B38, B40, B41, B28, B26, B32, B3, B71, B42 |
| Local connections | WLAN, NFC, Bluetooth, Dual-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standard | 2.0 |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | blue |
| Housing material | Synthetic leather |
| Housing features | dustproof, waterproof |
| Waterproof | up to 1.5m for 30min |
| Protection classes | IP68, IP69, MIL-STD-810H |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 200 g |
| Height | 165.8 mm |
| Width | 76.3 mm |
| Depth | 8.4 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 5,200 mAh |
| Battery features | permanently installed battery |
| Charging current specification | 30W |
Further features
| Integrated security | Fingerprint |