Skip to product information
Motorola Moto G77
€259,00 EUR
LTE Smartphone, 6.78 inch, Full HD, 120 Hz, 50 MP, 8 GB RAM, Dimensity 6400, Android 16, 5,200 mAh, expandable memory
general
| Product types | LTE Smartphone, 5G Phone, Dual-SIM Phone, Phablet, Android Phone |
General
| Market launch | 2026 |
| Series | Motorola Moto, Motorola Moto G |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | latest mobile communication standard 5G |
Display
| Display size | 6.78 inch / 17.221 cm |
| Display resolution | 2,772 x 1,272 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 19.5:9 |
| Display material | Gorilla Glass 7i |
| Display feature | scratch-resistant |
| Pixel density | 450 ppi |
| Screen-to-body ratio | 88.5 % |
| Brightness | 5,000 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Dual camera, optical image stabilization |
| Camera 1 | Wide-angle, OIS, 108MP, f/1.7 |
| Camera 2 | 8MP, Ultra-wide angle, f/2.2, 119° |
| Flash | Dual-LED flash |
| Focus function | Phase-detection autofocus (PDAF) |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Recording functions | HDR, Panorama |
| Main camera video recording | Full HD (60/30fps), 2560 x 1440 |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | Wide-angle, 32MP, f/2.2 |
| Selfie video recording | Full HD (60/30fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Dimensity 6400 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| max CPU clock rate | 2.5 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G57 MC2 |
| Dual SIM technology | Dual-SIM Standby, Hybrid SIM slot |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSDHC, microSDXC, microSD |
| Sensors | Proximity sensor, Gyroscope, Accelerometer (G-sensor), Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Audio feature | Stereo speakers |
Software
| available operating system | Android 16 |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 3G, 2G, 4G |
| Mobile data communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, HSDPA, SA, NSA, HSPA |
| LTE frequency bands | B1, B2, B3, B5, B7, B8, B20, B26, B28, B32, B38, B40, B41, B42 |
| Local connections | Triband WLAN, Bluetooth, WLAN, Dualband WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6e |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Bluetooth version | 5.4 |
Interfaces
| Port | USB-C |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Housing materials | Plastic, plastic frame |
| Housing features | dustproof, waterproof |
| Protection classes | IP64, MIL-STD-810H |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 182 g |
| Height | 164.2 mm |
| Width | 77.4 mm |
| Depth | 7.3 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 5,200 mAh |
| Battery | Li-Polymer |
| Battery features | permanently installed battery, wireless charging, fast charging function |
| Charging current specification | 30W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |