Skip to product information
MSI GeForce RTX 4070 Ti Super
€2.234,00 EUR
Gaming Graphics Card, NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti Super, 8,448 Shader Units, 16 GB, GDDR6X, 256 Bit, active cooling, DirectX 12.2, PCIe 4.0 x16, 3x Display Port, 1x HDMI, DLSS Upscaling, G-Sync, Ray Tracing, 285 W
general
| Product type | Gaming Graphics Card |
| Series | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti Super |
| Power consumption (TDP) | 285 W |
Graphics chip
| Chipset manufacturer | NVIDIA |
| Chipset codename | Ada Lovelace |
| Chipset series | NVIDIA AD103 |
| Shader units | 8,448 |
| Ray tracing units | 66 |
| AI units | 264 |
| Base clock | 2,340 MHz |
| Manufacturing process | 5 nm |
| L2 cache | 64 MB |
| Chipset features | NVIDIA Freestyle, NVIDIA Decoder, NVIDIA ShadowPlay, NVIDIA Ansel, NVIDIA Mosaic Technology, NVIDIA Encoder, NVIDIA Broadcast, AV1 Encoder, AV1 Decoder, NVIDIA Omniverse, NVIDIA GeForce Experience, NVIDIA Studio, NVIDIA RTX IO, Real-Time Ray Tracing, NVIDIA Reflex |
Graphics memory
| Memory size | 16 GB |
| Memory type | GDDR6X |
| Memory interface | 256 Bit |
| Memory clock | 10,500 MHz |
| Memory bandwidth | 672 GB/s |
Slot
| Slot | PCIe |
| PCIe version | 4.0 |
| PCIe lanes | x16 |
| Power connector | 1 x 12VHPWR (16-pin) |
Video output
| Interfaces | HDMI, 3x Display Port |
| HDMI version | HDMI 2.1 |
| DisplayPort version | DisplayPort 1.4a |
| Max. resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Max. number of monitors | 4 |
Cooling & fans
| Cooling | active |
| Fan features | Zero RPM, Flow Through |
Features
| Suitable for | Raytracing |
| DirectX | 12.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Upscaling | DLSS |
| Synchronization | G-Sync |
Other features
| Scope of delivery | Graphics card |