Skip to product information
MSI Prestige 16 AI+ Intel Core Ultra 7 355 8 2.5 GHz 32 GB DDR5 1,000 GB Intel Graphics Shared Memory Windows 11 Home
€1.680,00 EUR
Multimedia Notebook, 16 inch, 2.8K, Aspect Ratio 16:10, Refresh Rate 120 Hz, Intel Core Ultra 7 355, 32 GB RAM, 1,000 GB SSD storage, Intel Graphics, Windows 11 Home, 1.59 kg
general
| Notebook Type | Multimedia Notebook |
| Series | MSI Prestige |
Display
| Display Size | 16 inch |
| Screen Diagonal | 40.64 cm |
| Display Technology | 2.8K |
| Display Resolution | 2,880 x 1,800 pixels |
| Displays | glossy, OLED, widescreen |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
Processor
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Intel Core Ultra 7 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 355 |
| Processor Codename | Panther Lake |
| Number of Processor Cores | 8 |
| Clock Speed | 2.5 GHz |
| max. Turbo Boost Speed | 4.7 GHz |
| Max Power Consumption (TDP) | 25 Watt |
| Cache Level | L3 |
| Cache | 12 MB |
RAM
| RAM | 32 GB |
| RAM Type | DDR5 |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD Hard Drive |
| SSD Storage | 1,000 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | Intel |
| Graphics Card | Intel Graphics |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Video Outputs | HDMI 2.1, Thunderbolt 4 |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Home |
| Bit Architecture | 64 Bit |
Connectivity
| Ports | 2 x USB 4.0 Power Delivery, 2 x USB 3.2, Headphone Output, Microphone Input |
Communication
| Data Communication | Bluetooth, WLAN |
| Bluetooth Version | Bluetooth 6.0 |
| WLAN Standard | IEEE 802.11be |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera Features | 30 fps, HD-enabled |
| Camera Resolution | 1920 x 1080 pixels |
Sound
| Number of Speakers | 4 |
| Speaker Output | 4 x 2 Watt |
| Speaker Systems | Stereo, Subwoofer |
Power Supply
| Number of Cells | 4 |
| Watt-hours | 81 Wh |
| Power Adapter | 65 Watt |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Clamshell |
| Color | grey |
| Depth | 25.4 cm |
| Height | 14 mm |
| Width | 35.8 cm |
| Weight | 1.59 kg |
Other Features
| Equipment | Speakers, Webcam |
| Market Launch | 2026 |