Skip to product information
MSI VenturePro 17 AI A1MG-007
€741,00 EUR
Gaming Notebook, 17.3 inch, Full HD, Aspect Ratio 16:9, Refresh Rate 144 Hz, Intel Core Ultra 5 125H, 16 GB RAM, 512 GB SSD Storage, Intel Arc Graphics, Free DOS, 2.4 kg
general
| Notebook Type | Gaming Notebook |
| Series | MSI VenturePro |
Display
| Display Size | 17.3 inch |
| Screen Diagonal | 43.942 cm |
| Display Technology | Full HD |
| Display Resolution | 1,920 x 1,080 Pixels |
| Displays | Widescreen, IPS, matte |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
Processor
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Intel Core Ultra 5 |
| Processor | Intel Core Ultra 5 125H |
| Processor Codename | Meteor Lake |
| Number of Processor Cores | 14 |
| Clock Speed | 3.6 GHz |
| Max. Turbo Boost Clock | 4.5 GHz |
| Max. Power Consumption (TDP) | 28 Watt |
| Cache Level | L3 |
| Cache | 18 MB |
RAM
| RAM | 16 GB |
| RAM Type | DDR5 |
Storage
| Number of Hard Drives (installed) | 1 |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Storage | 512 GB |
Graphics
| Graphics Card Manufacturer | Intel |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics |
| Graphics Memory | Shared Memory |
| Video Output | HDMI 2.1 |
Operating System
| Operating System | Free DOS |
AI
| AI Processor | Intel AI Boost |
Connectivity
| Ports | 2 x USB 3.2, 1 x USB 3.2 Power Delivery, Headphone Output, Microphone Input |
Communication
| Data Communication | WLAN, Bluetooth, Ethernet |
| Bluetooth Version | Bluetooth 5.3 |
| LAN Standard | Gigabit Ethernet |
| WLAN Standard | IEEE 802.11ax |
Camera
| Webcam | integrated |
| Camera Features | 30 fps, HD-capable |
| Camera Resolution | 1280 x 720 Pixels |
Power Supply
| Battery | Lithium-Polymer |
| Number of Cells | 4 |
| Watt-hours | 55.2 Wh |
| Power Adapter | 90 Watt |
Dimensions & Weight
| Form Factor | Clamshell |
| Color | grey |
| Depth | 25.8 cm |
| Height | 23 mm |
| Width | 39.9 cm |
| Weight | 2.4 kg |
Other Features
| Features | Webcam |
| Market Launch | 2025 |