Skip to product information
Mudita Compact Grey
€420,00 EUR
Dual-SIM Phone, 4.3 inch, 3 GB RAM, 32 GB internal storage, MT6761V/WBA, 3,300 mAh
general
| Product types | Dual-SIM Phone, Android Phone, LTE Smartphone |
EU Energy Label
| Battery life per charge cycle | 40h 8min |
| Reliability class | B |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 800 x |
| Ingress protection rating | IP54 |
General
| Market launch | 2025 |
| Smartphone Class | Entry-level |
Display
| Display size | 4.3 inch / 10.92 cm |
| Display resolution | WVGA 800 x 480 pixels |
| Display type | E-Ink |
Main camera
| Camera 1 | 8MP |
Hardware
| RAM | 3 GB |
| Internal storage | 32 GB |
| Max. memory expansion | 2,000 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | MT6761V/WBA |
| Processor core | Quad-Core (4) |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM cards | eSIM, Nano-SIM |
| Memory cards | microSDHC, microSDXC, microSD |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Barometer, Gyroscope, Proximity sensor, Magnetometer |
| Location service | GPS |
Software
| User interface | MuditaOS K |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G |
| Mobile data communication | GSM |
| Local connections | WLAN, Bluetooth, NFC |
| Bluetooth version | 5.0 |
Interfaces
| Connections | 3.5mm jack, USB-C |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | grey |
| Protection type | IP54 |
Battery & Run times
| Battery capacity | 3,300 mAh |
| Battery | Li-Polymer |
| Standby | 6 days |