Skip to product information
myPhone HAMMER H Rock
€79,00 EUR
LTE Smartphone, 2.4 inch, 0.048 GB RAM, 0.128 GB internal storage, MTK6261, 3,000 mAh, expandable storage
general
| Product types | LTE smartphone, Outdoor phone, Dual-SIM phone, Dumb phone, Feature phone |
General
| Market launch | 2025 |
Display
| Display size | 2.4 inch / 6.096 cm |
| Display resolution | 320 x 220 pixels |
| Display type | TFT |
Main camera
| Camera 1 | 0.3MP |
Hardware
| RAM | 0.048 GB |
| Internal storage | 0.128 GB |
| Max. memory expansion | 32 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | MTK6261 |
| Dual SIM technology | Dual SIM Standby, Separate SD/SIM slots |
| Memory cards | microSDHC, microSD |
| Multimedia function | FM radio |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 3G, 4G |
| Mobile data communication | GSM, LTE |
| Local connection | Bluetooth |
| Bluetooth version | 3 |
Interfaces
| Connections | 3.5mm jack, USB-C |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | black |
| Housing material | Plastic |
| Housing features | waterproof, shockproof |
| Protection class | IP68 |
| Weight | 155 g |
| Height | 137.8 mm |
| Width | 62.8 mm |
| Depth | 18.8 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 3,000 mAh |
| Battery | Li-Ion |
| Battery features | replaceable battery |
| Talk time | 14 h |
| Standby | 360 h / 15 days |
Further features
| Input method | physical keyboard |
| Accessibility | Vibration alert |