Skip to product information
Nintendo Switch 2 Joy-Con 2 light purple/light green
€86,00 EUR
Switch 2 Controller, Bluetooth, with Vibration, 4-Way D-Pad
General
| Product type | Switch 2 Controller |
| Platform | Nintendo Switch 2 |
| Color | green |
Connections
| Connection type | wireless |
| Interfaces | Bluetooth |
| Bluetooth version | Bluetooth 3.0 |
Operation
| Power supply | Lithium-ion battery |
| Battery life | 20 h |
| Battery charging time | 3.5 h |
| Battery capacity | 525 mAh |
Function
| Motion and position sensitive | yes |
| with illumination | no |
| rubberized grips | no |
| with vibration | yes |
| Controller features | outwardly curved analog sticks, player identification, accelerometer, position sensor (gyro sensor) |
Controls
| Number of buttons | 7 |
| D-Pad | 4-way D-Pad |
| Shoulder buttons | 3 Triggers |
| Analog stick | 1 |
Dimensions and scope of delivery
| Width | 40 mm |
| Height | 102 mm |
| Depth | 28 mm |
Other features
| Original accessory | yes |