Skip to product information
Nintendo Switch Pro Controller
€64,00 EUR
Switch Controller, Bluetooth, with Vibration, Xbox Layout, 4-way D-pad
general
| Product Type | Switch Controller |
| Platform | Nintendo Switch |
Connections
| Connection Type | wireless |
| Interfaces | Bluetooth, USB-C, USB |
| Bluetooth Version | Bluetooth 3.0 |
Operation
| Power Supply | Lithium-ion battery |
| Battery Life | 40 h |
| Battery Charging Time | 6 h |
| Battery Capacity | 1,300 mAh |
Function
| Motion and Position Sensitive | yes |
| with Vibration | yes |
| Controller Features | Volume control, outward-curved analog sticks, player identification, NFC (Near Field Communication), USB charging, multimedia button |
Controls
| Number of Buttons | 14 |
| Button Layout | Xbox Layout |
| D-pad | 4-way D-pad |
| Shoulder Buttons | 4 Triggers |
| Analog Stick | 2 |
Dimensions and Scope of Delivery
| Width | 152 mm |
| Height | 106 mm |
| Depth | 60 mm |
| Weight | 246 g |
| Scope of Delivery | USB cable |
Further Features
| Original Accessory | yes |