Skip to product information
Nothing Phone (2a) 256GB Milk White
€370,00 EUR
Dual-SIM mobile phone, 6.7 inches, Full HD, 120 Hz, 50 MP, 12 GB RAM, 256 GB internal memory, Dimensity 7200 Pro, Android 14, 5,000 mAh
general
| Product types | Dual-SIM mobile phone, Android phone, Phablet, LTE smartphone, 5G phone |
General
| Market launch | 2024 |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | latest mobile standard 5G, 120Hz AMOLED display, variable refresh rate, Glyph LED elements on the back |
Display
| Display size | 6.7 inches / 17.018 cm |
| Display resolution | 2,412 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display special features | Always On Display, Punch-Hole display, 240 Hz touch sensor, AdaptiveSync, HDR10+ |
| Display material | Gorilla Glass 5 |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 394 ppi |
| Screen-to-body ratio | 91.65 % |
| Brightness | 1,300 cd/m² |
| Contrast | 5,000,000:1 |
Main camera
| Camera technology | 4k video recording, optical image stabilization, dual camera |
| Camera 1 | Wide angle, 50MP, OIS, f/1.9 |
| Camera 2 | Ultra-wide angle, f/2.2, 114°, 50MP |
| Flash | LED flash |
| Focus function | Phase-detect autofocus (PDAF) |
| Image stabilizers | optical (OIS), electronic (EIS) |
| Recording functions | Panorama, Night mode, Portrait mode, Slow motion, Time lapse, HDR |
| Main camera video recording | 4K (30fps), Full HD (120fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | Wide angle, f/2.2, 32MP |
| Selfie recording function | HDR |
| Selfie video recording | Full HD (60/30fps) |
Hardware
| RAM | 12 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Dimensity 7200 Pro |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2.8 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G610 MC4 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Gyroscope, Proximity sensor, Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, QZSS, Galileo |
| Audio features | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| Update guarantee | 3 years Android updates, 4 years security patches |
| User interface | Nothing OS 2.5 |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G, 5G |
| Mobile data communication | GPRS, UMTS, GSM, LTE, EDGE, WCDMA, HSPA, LTE-Advanced, NSA, SA |
| LTE frequency bands | B20, B41, B3, B66, B18, B26, B28, B4, B40, B7, B39, B38, B19, B8, B5, B1, B42 |
| Local connections | WLAN, NFC, Bluetooth |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Port | USB-C |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | white |
| Housing material | Plastic |
| Housing feature | splash-proof |
| Protection type | IP54 |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | Front, in-display |
| Weight | 190 g |
| Height | 161.7 mm |
| Width | 76.3 mm |
| Depth | 8.6 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery features | built-in battery, fast charging function |
| Battery charging time | 100% in 60min |
| Charging current specification | 45W |
Other features
| Accessibility | LED notification |
| Integrated security | Fingerprint, Face recognition |
| Scope of delivery | USB cable, SIM card tool, screen protector (applied) |