Skip to product information
Nothing Phone (3a) 256GB White
€362,00 EUR
LTE Smartphone, 6.77 inch, Full HD, 120 Hz, 50 MP, 12 GB RAM, 256 GB internal memory, Snapdragon 7s Gen 3, Android 15, 5,000 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, 5G Mobile Phone, Dual-SIM Mobile Phone, Android Mobile Phone, Phablet |
General
| Market launch | 2025 |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | Glyph LED elements on the back, 120Hz AMOLED display, variable refresh rate, latest 5G mobile standard |
Display
| Display size | 6.77 inches / 17.196 cm |
| Display resolution | 2,412 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display features | AdaptiveSync, 240 Hz touch sensor, Always On Display, Punch-Hole Display, HDR10+ |
| Display material | Panda Glass |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 387 ppi |
| Screen-to-body ratio | 88.4 % |
| Brightness | 3,000 cd/m² |
| Contrast | 1,000,000:1 |
Main camera
| Camera technology | Triple camera, 4K video recording, optical image stabilization |
| Camera 1 | Wide angle, 50MP, OIS, f/1.9, 85° |
| Camera 2 | Ultra-wide angle, f/2.2, 120°, 8MP |
| Camera 3 | Telephoto camera, 50MP, f/2, 50°, EIS |
| Flash | LED Flash |
| Focus function | Phase Focus (PDAF) |
| Image stabilizers | optical (OIS), electronic (EIS) |
| Shooting functions | Panorama, Night mode, Portrait mode, Slow motion, Time-lapse, HDR |
| Main camera video recording | 4K (30fps), Full HD (120fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | Wide angle, f/2.2, 32MP, 89° |
| Selfie capture function | HDR |
| Selfie video recording | Full HD (60/30fps) |
Hardware
| RAM | 12 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 7s Gen 3 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2.5 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 710 |
| Dual SIM technology | Dual SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Proximity sensor, Brightness sensor, Gyroscope, Accelerometer (G-sensor), Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, QZSS, Galileo |
| Audio feature | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | Android 15 |
| Update guarantee | 3 years Android updates, 6 years security patches |
| User interface | Nothing OS 3.1 |
| Pre-installed app | Google Pay |
| AI feature | AI organization |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G, 5G |
| Mobile data communication | GPRS, UMTS, GSM, LTE, EDGE, WCDMA, HSPA, LTE-Advanced, NSA, SA |
| LTE frequency bands | B20, B41, B3, B66, B18, B26, B28, B4, B40, B7, B39, B38, B19, B8, B5, B1, B42 |
| Local connections | Bluetooth, WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax) |
| Bluetooth version | 5.4 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standard | OTG (On-The-Go) |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | white |
| Housing material | Plastic |
| Housing feature | splash-proof |
| Protection class | IP64 |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | Front, in the display |
| Weight | 201 g |
| Height | 163.5 mm |
| Width | 77.5 mm |
| Depth | 8.4 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery features | fixed battery, fast charging function |
| Battery charging time | 100% in 56min |
| Charging current specifications | 50W, 7.5W Wireless Charging |
Further features
| Accessibility | LED notification |
| Integrated security | Fingerprint, Face recognition |
| Scope of delivery | USB cable, SIM card tool, screen protector (applied) |