Skip to product information
Nothing Phone (3a) Lite 128GB White
€268,00 EUR
5G mobile phone, 6.77 inch, Full HD, 120 Hz, 50 MP, 8 GB RAM, 128 GB internal storage, Dimensity 7300 Pro, Android 15, 5,000 mAh, expandable storage
general
| Product types | 5G mobile phone, LTE smartphone, dual-SIM mobile phone, phablet, Android phone |
EU energy label
| Battery life per charging cycle | 53h 56min |
| Reliability class | C |
| Repairability class | C |
| Battery life in cycles | 1,400 x |
| Ingress protection rating | IP54 |
General
| Market launch | 2025 |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | interchangeable back cover, optical camera zoom, latest 5G mobile standard, Glyph LED elements on the back |
Display
| Display size | 6.77 inches / 17.196 cm |
| Display resolution | 2,392 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display features | adaptive refresh rate, Always On Display, punch-hole display |
| Display material | Panda Glass |
| Display characteristic | scratch-resistant |
| Pixel density | 388 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.7 % |
| Brightness | 3,000 cd/m² |
| Contrast | 1,000,000:1 |
Main camera
| Camera technology | 4k video recording |
| Camera 1 | 50MP, wide-angle, f/1.9, 24mm |
| Camera 2 | 2MP, f/2.4, Macro |
| Camera 3 | 8MP, ultra-wide angle, f/2.2, 15mm, 120° |
| Flash | LED flash |
| Focus functions | Dual Pixel autofocus, Phase-Detection Autofocus (PDAF) |
| Image stabilizer | electronic (EIS) |
| Optical zoom | 2x |
| Digital zoom | 20x |
| Recording functions | HDR, Panorama, Night Mode, Slow Motion, Time-lapse |
| Main camera video recording | 4K (30fps), Full HD (120/60/30fps) |
| Camera feature | Ultra XDR |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 16MP, wide-angle, 22mm, f/2.5 |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Max. memory expansion | 2,000 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Dimensity 7300 Pro |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2.5 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G615 MC2 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSDHC, microSDXC, microSD |
| Sensors | Proximity sensor, brightness sensor, gyroscope, accelerometer (G-sensor), magnetometer, fingerprint sensor |
| Location services | GPS, A-GPS, Galileo, GLONASS, BeiDou, QZSS |
| Audio feature | Noise cancellation |
Software
| Available operating system | Android 15 |
| Update guarantee | 3 years Android updates, 6 years security patches |
| User interface | Nothing OS 3.5 |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | EDGE, GSM, GPRS, LTE, WCDMA, UMTS, HSDPA, HSPA, SA, NSA |
| LTE frequency bands | B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B12, B17, B18, B19, B20, B26, B28, B38, B40, B41, B42, B48, B66, B71 |
| Local connections | Wi-Fi Direct, Bluetooth, Dualband WLAN, WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standard | 2.0 |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | white |
| Protection class | IP54 |
| Physical buttons | On/Off button, volume control |
| Fingerprint sensor position | Front, in the display |
| Weight | 199 g |
| Height | 164 mm |
| Width | 78 mm |
| Depth | 8.3 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery features | fixed installed battery, fast charging function |
| Charging current specification | 33W |
Further features
| Integrated security | Fingerprint |
| Scope of delivery | USB cable, SIM card tool, protective cover, screen protector (applied) |