Skip to product information
Nothing Phone (4a) 8GB 256GB White
€408,00 EUR
LTE Smartphone, 6.78 inch, Quad HD, 120 Hz, 50 MP, 8 GB RAM, 256 GB internal storage, Snapdragon 7 Gen 4, Android 16, 5,080 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, 5G Phone, Dual-SIM Phone, Android Phone, Phablet |
EU Energy Label
| Battery life per charge cycle | 51h 27min |
| Reliability Class | C |
| Repairability Class | C |
| Battery life in cycles | 1,400 x |
| Ingress Protection Rating | IP64 |
General
| Market Launch | 2026 |
| Smartphone Class | Mid-range |
| Product Highlights | Adaptive 120Hz, Wi-Fi 6(ax), latest mobile standard 5G |
Display
| Display Size | 6.78 inch / 17.221 cm |
| Display Resolution | 2,720 x 1,224 pixels / Quad HD |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Special Features | Adaptive refresh rate, Always On Display, Infinity-O Display |
| Display Material | Gorilla Glass 7i |
| Display Feature | Scratch-resistant |
| Pixel Density | 441 ppi |
| Brightness | 4,500 cd/m² |
| Contrast | 1,000,000:1 |
Main Camera
| Camera Technology | Triple Camera, Optical Image Stabilization, Optical Zoom |
| Camera 1 | 50MP, OIS, EIS, f/1.88 |
| Camera 2 | OIS, Periscope Camera, 50MP, f/2.8, 3.5 optical zoom, EIS |
| Camera 3 | 8MP, Ultra-wide angle, f/2.2, 120° |
| Flash | LED Flash |
| Focus Functions | Autofocus, Phase-Detection Autofocus (PDAF) |
| Image Stabilizers | Optical (OIS), Electronic (EIS) |
| Optical Zoom | 3.5x |
| Digital Zoom | 70x |
| Recording Functions | Macro, Night Mode, Portrait Mode, Slow Motion, Time-lapse |
| Main Camera Video Recording | 4K (30fps), Full HD (60/30fps) |
| Camera Feature | Multi Layer AI Image Optimization, Ultra XDR |
Selfie Camera
| Selfie Camera 1 | f/2.2, 32MP, 89° |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 256 GB |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Type | Snapdragon 7 Gen 4 |
| Processor Core | Octa-Core (8) |
| Max CPU Clock Rate | 2.8 GHz |
| Graphics Processor (GPU) | Adreno 722 |
| Dual-SIM Technology | Dual-SIM Nano/eSIM |
| SIM Cards | Nano-SIM, eSIM |
| Sensors | Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, Gyroscope, Accelerometer (G-Sensor), Magnetometer, Fingerprint Sensor |
| Location Services | GPS, GLONASS, BeiDou, QZSS, Galileo |
| Audio Features | Stereo Speakers |
Software
| Available Operating System | Android 16 |
| User Interface | Nothing OS 4.1 |
Communication
| Mobile Standards | 2G, 4G, 3G, 5G |
| Mobile Data Communications | UMTS, GSM, LTE, NR |
| Local Connections | Bluetooth, WLAN, Dual-band Wi-Fi, NFC |
| WLAN Standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax) |
| WLAN Frequency Bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth Version | 5.4 |
Interfaces
| Connector | USB-C |
| Connector Position | USB bottom |
Housing
| Form Factor | Bar Phone |
| Color | White |
| Protection Class | IP64 |
| Physical Buttons | Power button, Volume control |
| Fingerprint Sensor Position | In-display |
| Weight | 210 g |
| Height | 163.6 mm |
| Width | 76.6 mm |
| Depth | 7.9 mm |
Battery & Run Times
| Battery Capacity | 5,080 mAh |
| Battery Features | Reverse Wired Charging |
| Fast Charging Technologies | Quick Charge 2, Quick Charge 3, Quick Charge 4, Power Delivery 2.0 |
| Charging Current Specification | 50W |
Other Features
| Input Method | Virtual keyboard |
| Integrated Security | Fingerprint |