Skip to product information
Nothing Phone (4a) Pro 8GB 128GB Black
€501,00 EUR
5G mobile phone, 6.83 inch, Quad HD, 144 Hz, 50 MP, 8 GB RAM, 128 GB internal storage, Snapdragon 7 Gen 4, Android 16, 5,080 mAh
general
| Product types | 5G mobile phone, LTE Smartphone, Dual-SIM mobile phone, Android mobile phone, Phablet |
General
| Market launch | 2026 |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | Adaptive 120Hz, Wi-Fi 6(ax), latest 5G mobile standard |
Display
| Display size | 6.83 inches / 17.348 cm |
| Display resolution | 2,720 x 1,224 pixels / Quad HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 144 Hz |
| Display features | adaptive refresh rate, Always On Display, Infinity-O Display |
| Display material | Gorilla Glass 7i |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 441 ppi |
| Brightness | 5,000 cd/m² |
| Contrast | 1,000,000:1 |
Main camera
| Camera technology | Triple camera, optical image stabilization, optical zoom |
| Camera 1 | 50MP, f/1.88, OIS, EIS |
| Camera 2 | 50MP, f/2.8, OIS, EIS, 3.5x optical zoom, periscope camera |
| Camera 3 | 8MP, f/2.2, 120°, ultra-wide angle |
| Flash | LED flash |
| Focus functions | Autofocus, Phase-Focus (PDAF) |
| Image stabilizers | electronic (EIS), optical (OIS) |
| Optical zoom | 3.5x |
| Digital zoom | 140x |
| Recording functions | Portrait mode, Macro, Night mode, Time-lapse, Slow motion |
| Main camera video recording | 4K (30fps), Full HD (60/30fps) |
| Camera feature | Ultra XDR, Multi Layer AI Image Optimization |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 32MP, f/2.2, 89° |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 7 Gen 4 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2.8 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 722 |
| Dual SIM technology | Dual-SIM Nano/eSIM |
| SIM cards | Nano-SIM, eSIM |
| Sensors | Proximity sensor, Brightness sensor, Gyroscope, Accelerometer (G-sensor), Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou |
| Audio feature | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | Android 16 |
| User interface | Nothing OS 4.1 |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | NR, LTE, UMTS, GSM |
| Local connections | Bluetooth, WLAN, Dualband WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.4 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| Connection position | USB bottom |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | black |
| Protection class | IP65 |
| Physical buttons | Volume control, On/Off button |
| Fingerprint sensor position | in display |
| Weight | 210 g |
| Height | 163.6 mm |
| Width | 76.6 mm |
| Depth | 7.9 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,080 mAh |
| Battery features | Reverse Wired Charging |
| Fast charging technologies | Quick Charge 3, Quick Charge 2, Power Delivery 2.0, Quick Charge 4 |
| Charging current specification | 50W |
Further features
| Input method | virtual keyboard |
| Integrated security | Fingerprint |