Skip to product information
nubia Z80 Ultra 16GB 512GB Black
€728,00 EUR
5G mobile phone, 6.85 inch, Full HD, 144 Hz, 50 MP, 16 GB RAM, 512 GB internal memory, Snapdragon 8 Elite Gen 5, Android 16, 7,200 mAh
general
| Product types | 5G mobile phone, LTE smartphone, Dual-SIM mobile phone, Phablet, Android mobile phone |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | nubia Z Series |
| Smartphone class | High-End |
| Product highlights | Qualcomm Snapdragon 8 Elite, latest mobile communication standard 5G, optical camera zoom |
Display
| Display size | 6.85 inches / 17.399 cm |
| Display resolution | 2,688 x 1,216 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 144 Hz |
| Display features | Always On Display |
| Display material | Longxi glass (gen 2) |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 431 ppi |
| Screen-to-body ratio | 89.2 % |
| Brightness | 2,000 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Triple camera, optical zoom, optical image stabilization, 8k video recording, 4k video recording |
| Camera 1 | 50MP, wide-angle, f/1.7, 35mm |
| Camera 2 | 64MP, telephoto camera, periscope camera, f/2.4, 70mm, OIS, 2.7x optical zoom |
| Camera 3 | 50MP, ultra-wide angle, f/1.8, 122° |
| Flash | Ring flash |
| Focus functions | Phase-detect autofocus (PDAF), laser autofocus (LDAF) |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Optical zoom | 2.7x |
| Main camera video recording | 8K (30fps), 4K (120/60/30fps), Full HD (60/30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 16MP, wide-angle, 24mm, f/2, under the display |
| Selfie recording function | HDR |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 16 GB |
| Internal storage | 512 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock speed | 4.6 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 840 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Proximity sensor, gyroscope, accelerometer (G-sensor), magnetometer, color spectrum sensor, fingerprint sensor |
| Location services | Dual GPS, GPS, A-GPS, BeiDou, Galileo, GLONASS |
| Audio features | Stereo speakers, Hi-Res Audio, aptX support, aptX-HD support |
Software
| Available operating system | Android 16 |
| User interface | NebulaAI OS 2 |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, UMTS, WCDMA |
| LTE frequency bands | B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B12, B17, B18, B19, B20, B25, B26, B28, B34, B39, B40, B41, B42, B66 |
| Local connections | Infrared, Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 7, WiFi 6 (ax) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.4 |
Interfaces
| Port | USB-C |
| USB standard | 3.2 |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | black |
| Housing materials | Aluminum frame, glass |
| Housing properties | waterproof, dustproof |
| Waterproof | up to 1.5m for 30min |
| Protection classes | IP68, IP69 |
| Physical buttons | On/Off button, volume control |
| Weight | 227 g |
| Height | 164.5 mm |
| Width | 77.2 mm |
| Depth | 8.6 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 7,200 mAh |
| Battery | Silicon-carbon anodes |
| Battery features | Fast charging function, wireless charging |
| Fast charging technologies | Power Delivery 3.0, Quick Charge 3 |
| Charging current specification | 90W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |