Skip to product information
NVIDIA RTX PRO 4500 Blackwell
€2.905,00 EUR
Workstation Graphics Card, NVIDIA RTX Pro 4500, 10,496 Shader Units, 32 GB, GDDR7, 256 Bit, 28 Gbit/s Memory Clock, 2 Slots, active cooling, DirectX 12.2, PCIe 5.0 x16, Ray Tracing, 200 W
general
| Product Type | Workstation Graphics Card |
| Series | NVIDIA RTX Pro 4500 |
| Power Consumption (TDP) | 200 W |
| Dual Bios | no |
| Color | black |
Graphics Chip
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Codename | Blackwell |
| Chipset Series | NVIDIA GB203 |
| Shader Units | 10,496 |
| Raytracing Units | 82 |
| AI Units | 328 |
| Base Clock | 1,590 MHz |
| Manufacturing Process | 5 nm |
| L2 Cache | 64 MB |
Graphics Memory
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Interface | 256 Bit |
| Memory Clock | 28 Gbit/s / 14,000 MHz |
| Memory Bandwidth | 896 GB/s |
Slot
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 5.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
| Power Connector | 1 x 12VHPWR (16-pin) |
Dimensions
| Height | 2 Slots |
| Length | 26.67 cm |
| Width | 11.176 cm |
| Low Profile | no |
Video Output
| Interfaces | 4x Display Port |
| DisplayPort Version | DisplayPort 2.1b |
| Max. Resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Max. Monitors Supported | 4 |
Cooling & Fan
| Cooling | active |
| Number of Fans | 1 |
| Fan Features | Direct Heat Exhaust |
Features
| Suitable for | Raytracing |
| DirectX | 12.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Shader Model | 6.8 |
Other Features
| Scope of Delivery | Graphics Card |