Skip to product information
OnePlus 12R Cool Blue
€600,00 EUR
5G mobile phone, 6.78 inch, Full HD, 120 Hz, 50 MP, 16 GB RAM, 256 GB internal storage, Snapdragon 8 Gen 2, Android 14, 5,500 mAh
general
| Product types | 5G phone, LTE smartphone, Dual-SIM phone, Phablet, Android phone |
General
| Market launch | 2024 |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | latest mobile communication standard 5G |
Display
| Display size | 6.78 inches / 17.221 cm |
| Display resolution | 2,772 x 1,240 pixels / Full HD |
| Display type | OLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 19.8:9 |
| Display special features | Dolby Vision, Punch-Hole Display, LTPO4, Always On Display, HDR10+ |
| Display material | Gorilla Glass Victus 2 |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 448 ppi |
| Screen-to-body ratio | 94.2 % |
| Brightness | 4,500 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Triple camera, optical image stabilization, 4k video recording |
| Camera 1 | 50MP, OIS, 24mm, wide angle, f/1.8 |
| Camera 2 | 8MP, 112°, ultra-wide angle, f/2.2 |
| Camera 3 | 2MP, macro, f/2.4 |
| Flash | LED flash |
| Image sensor | Sony IMX890 |
| Focus functions | Laser autofocus (LDAF), Continuous autofocus (CAF), Phase detection autofocus (PDAF) |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Video stabilizers | electronic (EIS), optical (OIS) |
| Main camera video recording | 4k (60/30fps), Full HD (240/60/30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 16MP, wide angle, f/2.4, 24mm |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 16 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 8 Gen 2 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| max CPU clock rate | 3.2 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 740 |
| Dual SIM technology | Dual SIM standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Proximity sensor, Gyroscope, Accelerometer (G-sensor), Magnetometer, Color spectrum sensor, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, QZSS, Galileo |
| Audio feature | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| User interface | OxygenOS 14 |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | EDGE, GPRS, GSM, LTE, WCDMA, UMTS, HSDPA, HSPA, SA, NSA, LTE-Advanced |
| LTE frequency bands | B20, B7, B1, B2, B5, B8, B12, B17, B19, B38, B39, B40, B41, B4, B28, B26, B32, B18, B66, B3 |
| Local connections | Infrared, Bluetooth, WLAN, Dualband WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 7, WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standard | 2.0 |
| Connection position | USB bottom |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | blue |
| Housing materials | hardened glass, aluminum frame |
| Housing features | dustproof, waterproof |
| Protection class | IP65 |
| Physical buttons | Power button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | Front, in the display |
| Weight | 207 g |
| Height | 163.3 mm |
| Width | 75.3 mm |
| Depth | 8.8 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 5,500 mAh |
| Battery | Li-Polymer |
| Battery features | fixed battery, fast charging function |
| Fast charging technology | SuperVOOC |
| Charging current specification | 100W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |