Skip to product information
OnePlus Nord 6 256GB 8GB Black
€502,00 EUR
LTE Smartphone, 6.78 inch, Full HD, 144 Hz, 8 GB RAM, 256 GB internal memory, Snapdragon 8s Gen 4, Android 16, 7,500 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, 5G Phone, Dual-SIM Phone, Phablet, Android Phone |
General
| Market launch | 2026 |
| Series | OnePlus Nord Series |
| Smartphone class | Mid-range |
| Product highlights | latest 5G mobile standard |
Display
| Display size | 6.78 inch / 17.221 cm |
| Display resolution | 2,772 x 1,272 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 144 Hz |
| Display aspect ratio | 19.8:9 |
| Display features | Always On Display, HDR10+ |
| Display material | OnePlus Crystal Guard |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 450 ppi |
| Screen-to-body ratio | 89.3 % |
Main camera
| Camera technology | Dual camera |
| Camera 1 | 50MP, f/1.8, wide-angle, OIS, 26mm |
| Camera 2 | 8MP, f/2.2, ultra-wide-angle, 16mm |
| Flash | LED flash |
| Image sensor | Sony IMX906 |
| Focus functions | Autofocus, Phase-detection autofocus (PDAF) |
| Video stabilizer | electronic (EIS) |
| Digital zoom | 20x |
| Recording functions | HDR, Panorama |
| Main camera video recording | 4k (60/30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | f/2, 21mm, wide-angle, 32MP |
| Selfie recording functions | Panorama, Autofocus |
| Selfie video recording | 4K (60/30fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 8s Gen 4 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 3.21 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 825 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Active |
| SIM card | Nano-SIM |
| Sensors | Proximity sensor, Gyro sensor (Gyroscope), Accelerometer (G-sensor), Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, NavIC |
| Audio feature | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | Android 16 |
| Installed operating system | Android 16 |
| User interface | OxygenOS 16 |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communication | LTE, GSM, HSPA |
| Local connections | Wi-Fi Direct, Bluetooth, WLAN, Dual-band Wi-Fi, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax) |
| Bluetooth version | 6 |
Interfaces
| Port | USB-C |
| USB standard | 2.0 |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | black |
| Protection class | IP68, IP69K |
| Fingerprint sensor position | in display |
| Weight | 210 g |
| Height | 162.5 mm |
| Width | 77.5 mm |
| Depth | 8.5 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 7,500 mAh |
| Battery features | Fast charging, Reverse wireless charging, built-in battery |
| Fast charging technology | SuperVOOC |
| Charging current specification | 80W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |
| Scope of delivery | USB cable, protective case, SIM card tool, screen protector (applied) |