Skip to product information
Onix Arc B570 ODYSSEY
€241,00 EUR
Gaming graphics card, Intel Arc B570, 2,304 shader units, 2,500 MHz, 10 GB, GDDR6, 160 bit, 19 Gbit/s memory clock, 2.2 slots, active cooling, DirectX 12.2, PCIe 4.0 x8, 3x Display Port, 1x HDMI, XeSS Upscaling, Adaptive Sync, Ray Tracing, 153 W
general
| Product type | Gaming Graphics Card |
| Series | Intel Arc B570 |
| Power consumption (TDP) | 153 W |
| Dual Bios | no |
| Color | black |
Graphics chip
| Chipset manufacturer | Intel |
| Chipset codename | Battlemage |
| Chipset series | Intel BMG-G21 |
| Shader units | 2,304 |
| Raytracing units | 18 |
| AI units | 144 |
| Base clock | 2,500 MHz |
| Boost clock | 2,500 MHz |
| Overclocked | no |
| Manufacturing process | 5 nm |
| L2 cache | 18 MB |
Graphics memory
| Memory size | 10 GB |
| Memory type | GDDR6 |
| Memory interface | 160 Bit |
| Memory clock | 19 Gbit/s / 9,500 MHz |
| Memory bandwidth | 380 GB/s |
Slot
| Slot | PCIe |
| PCIe version | 4.0 |
| PCIe lanes | x8 |
| Power connector | 1 x 8-pin |
Dimensions
| Height | 2.2 slots |
| Low Profile | no |
Video output
| Interfaces | 3x Display Port, HDMI |
| HDMI version | HDMI 2.1 |
| DisplayPort version | DisplayPort 2.1 |
| Max. resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Max. number of monitors | 4 |
Cooling & fans
| Cooling | active |
| Number of fans | 2 |
| Fan color | black |
| Fan features | Zero RPM, Flow Through |
Features
| DirectX | 12.2 |
| OpenGL | 4.6 |
| Shader Model | 6.6 |
| Upscaling | XeSS |
| Synchronization | Adaptive Sync |