Skip to product information
OPPO A6 5G Sapphire Blue
€264,00 EUR
LTE Smartphone, 6.75 inch, HD, 120 Hz, 6 GB RAM, 256 GB internal storage, Dimensity 6300, Android 15, 7,000 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, 5G Mobile Phone, Dual-SIM Phone, Phablet, Android Phone |
General
| Market launch | 2026 |
| Smartphone class | Entry-level |
| Product highlights | latest mobile communication standard 5G |
Display
| Display size | 6.75 inches / 17.145 cm |
| Display resolution | 1,570 x 720 pixels / HD |
| Display type | IPS, LCD |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 19.5:9 |
| Pixel density | 256 ppi |
| Screen-to-body ratio | 85.2 % |
Main camera
| Camera 1 | 50MP, Wide-angle, f/1.8 |
| Flash | LED Flash |
| Recording functions | HDR, Panorama |
| Main camera video recording | Full HD (60/30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 8MP, f/2, Wide-angle |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 6 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Dimensity 6300 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2.4 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G57 MC2 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | microSDXC |
| Sensors | Proximity sensor, Accelerometer (G-sensor), Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, Galileo, QZSS, BeiDou, GLONASS |
Software
| Available operating system | Android 15 |
| User interface | ColorOS 15 |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
Communication
| Mobile communication standards | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | LTE, GSM, HSPA |
| Local connections | Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.4 |
Interfaces
| Port | USB-C |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Casing
| Form factor | Bar phone |
| Color | Blue |
| Casing material | Plastic frame |
| Protection classes | IP68, IP69 |
| Fingerprint sensor position | Side |
| Weight | 216 g |
| Height | 166.6 mm |
| Width | 78.5 mm |
| Depth | 8.6 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 7,000 mAh |
| Battery features | Fast charging function, Built-in battery |
| Charging current specifications | 45W, 5W Reverse Wired Charging |
Further features
| Integrated security | Fingerprint |