Skip to product information
OPPO A80 Starry Black
€184,00 EUR
Dual-SIM mobile phone, 6.67 inches, HD, 120 Hz, 50 MP, 8 GB RAM, 256 GB internal memory, Dimensity 6300, Android 14, 5,100 mAh, expandable memory
general
| Product types | Dual-SIM phone, Android phone, Phablet, LTE smartphone, 5G phone |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Oppo A-Series |
| Smartphone class | Entry-level |
| Product highlights | latest mobile communication standard 5G |
Display
| Display size | 6.67 inches / 16.942 cm |
| Display resolution | 1,604 x 720 pixels / HD |
| Display type | LCD |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display features | 120 Hz touch sensor, punch-hole display |
| Display material | Panda Glass |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 264 ppi |
| Brightness | 1,000 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Dual camera |
| Camera 1 | Wide-angle, f/1.8, 50MP, 76° |
| Camera 2 | f/2.4, depth sensor, 2MP, 89° |
| Flash | LED flash |
| Focus function | Autofocus |
| Recording functions | Panorama, HDR, Night mode, Portrait mode, Pro mode, Slow motion, Time-lapse, Dual-view video |
| Main camera video recording | Full HD (60/30fps) |
| Camera feature | Google Lens |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | Wide-angle, 8MP, f/2, 80° |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Max. memory expansion | 1,000 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Dimensity 6300 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2.4 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G57 MC2 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Ambient light sensor, Proximity sensor, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, QZSS, Galileo |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| User interface | ColorOS 14 |
| Pre-installed apps | Google Services, Google Play Store |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G, 5G |
| Mobile data communication | GPRS, UMTS, GSM, LTE, EDGE, WCDMA |
| LTE frequency bands | B20, B7, B66, B26, B1, B2, B5, B8, B12, B13, B17, B19, B38, B39, B40, B41, B4, B28, B18, B3 |
| Local connections | WLAN, NFC, Bluetooth, Wi-Fi Display, Dual-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Ports | USB-C, 3.5mm jack |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | black |
| Housing material | Plastic |
| Housing feature | splash-proof |
| Protection class | IP54 |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | Front, in the display |
| Weight | 186 g |
| Height | 165.79 mm |
| Width | 76.14 mm |
| Depth | 7.68 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,100 mAh |
| Battery features | Built-in battery, Fast charging function |
| Fast charging technology | SuperVOOC |
| Charging current specification | 45W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint, Face recognition |