Skip to product information
OPPO Reno12 F 4G
€198,00 EUR
LTE Smartphone, 6.67 inch, Full HD, 120 Hz, 50 MP, 8 GB RAM, 256 GB internal memory, Snapdragon 685, Android 14, 5,000 mAh, expandable memory
general
| Product types | LTE Smartphone, Dual-SIM Phone, Phablet, Android Phone |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Oppo Reno |
| Smartphone Class | Entry-level |
Display
| Display size | 6.67 inches / 16.942 cm |
| Display resolution | 2,400 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display features | Always On Display, Punch-Hole Display |
| Display material | Asahi Dragontrail Glass |
| Pixel density | 395 ppi |
| Brightness | 2,100 cd/m² |
Main Camera
| Camera technology | Triple Camera |
| Camera 1 | 50MP, Wide-angle, f/1.8, 28mm |
| Camera 2 | 8MP, Ultra-wide angle, f/2.2, 16mm, 112° |
| Camera 3 | 2MP, Macro, f/2.4 |
| Flash | LED Flash |
| Focus function | Phase-detection autofocus (PDAF) |
| Main camera video recording | Full HD (30fps) |
Selfie Camera
| Selfie Camera 1 | 32MP, Wide-angle, f/2.4, 25mm |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Max. memory expansion | 2,000 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 685 |
| Processor core | Quad-Core (4) |
| Max CPU clock speed | 2.8 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 610 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSDHC, microSDXC, microSD |
| Sensors | Proximity sensor, Accelerometer (G-sensor), Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Audio feature | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| User interface | ColorOS 14 |
Communication
| Mobile communication standards | 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communications | LTE, EDGE, GPRS, GSM, WCDMA, UMTS, HSDPA |
| LTE frequency bands | B1, B3, B5, B7, B8, B20, B28, B38, B40, B41 |
| Local connections | Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.0 |
Interfaces
| Port | USB-C |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Protection class | IP64 |
| Physical buttons | Power button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | Side |
| Weight | 187 g |
| Height | 163.1 mm |
| Width | 75.8 mm |
| Depth | 7.7 mm |
Battery & Run Times
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery features | Built-in battery, Fast charging function |
| Fast charging technologies | Power Delivery 2.0, Programmable Power Supply (PPS) |
| Charging current specification | 45W |
Other Features
| Integrated security | Fingerprint |