Skip to product information
Oukitel C61 Pro Gold
€172,00 EUR
LTE Smartphone, 6.88 inch, HD, 90 Hz, 8 GB RAM, 256 GB internal memory, T606, Android 15, 5,150 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, Dual-SIM Phone, Phablet, Android Phone |
General
| Series | Oukitel C |
Display
| Display size | 6.88 inches |
| Display resolution | 1,640 x 720 pixels / HD |
| Display type | LCD, IPS |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display features | Waterdrop-notch |
| Display material | Gorilla Glass 5 |
| Pixel density | 260 ppi |
| Screen-to-body ratio | 82 % |
| Brightness | 460 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Dual camera |
| Camera 1 | 13MP, f/2.2 |
| Camera 2 | 0.1MP |
| Flash | LED flash |
| Focus functions | Autofocus, Touch focus |
| Recording functions | Burst mode, Panorama, HDR, Face detection, Scene recognition, Self-timer |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 5MP, f/2.2 |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor type | T606 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock speed | 1.6 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G57 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | microSD |
| Sensors | Fingerprint sensor, Proximity sensor, Brightness sensor, Accelerometer (G-Sensor) |
| Location services | GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo |
| Audio feature | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | Android 15 |
Communication
| Mobile communication standards | 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communication | LTE |
| Local connections | NFC, Bluetooth, WLAN, Dual-band Wi-Fi, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display, Wi-Fi Hotspot |
| Wi-Fi standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| Bluetooth version | 5.0 |
Interfaces
| Port | USB-C |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | gold |
| Weight | 216 g |
| Height | 170.7 mm |
| Width | 79.6 mm |
| Depth | 9.5 mm |
Battery & Run-times
| Battery capacity | 5,150 mAh |
| Battery | Li-polymer |
| Battery features | permanently installed battery, fast charging function, reverse wired charging |
| Charging current specification | 10W |