Skip to product information
Oukitel C62 Pro Black
€178,00 EUR
Dual-SIM mobile phone, 6.88 inch, HD, 90 Hz, 8 GB RAM, 256 GB internal memory, T606, Android 15, 5,150 mAh
general
| Product types | Dual-SIM mobile phone, LTE Smartphone, Phablet, Android phone |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Oukitel C |
Display
| Display size | 6.88 inch |
| Display resolution | 1,640 x 720 pixels / HD |
| Display type | IPS, LCD |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display material | Huawei Kunlun Glass |
| Pixel density | 260 ppi |
| Screen-to-body ratio | 82.7 % |
2nd Display
| Display type | Rear display |
Main camera
| Camera 1 | 13MP, f/2.2, wide-angle |
| Flash | LED flash |
| Recording functions | HDR, Panorama |
| Main camera video recording | Full HD (30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 5MP, f/2.2, wide-angle |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor type | T606 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 1.6 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G57 |
| Dual SIM technology | Dual SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint sensor, Accelerometer (G-Sensor), Proximity sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, Galileo |
| Audio features | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | Android 15 |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 3G, 4G |
| Mobile data communications | HSPA, LTE, GSM |
| Local connections | NFC, Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.0 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | black |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 198 g |
| Height | 170.7 mm |
| Width | 79.6 mm |
| Depth | 9.5 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 5,150 mAh |
| Battery | Li-Polymer |
| Battery properties | Permanently installed battery |
| Charging current specification | 10W |