Skip to product information
Oukitel WP23 Plus
€172,00 EUR
LTE Smartphone, 6.6 inch, HD, 8 GB RAM, 256 GB internal memory, T606, Android 14, 10,600 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, Outdoor Phone, Dual SIM Phone, Phablet, Android Phone |
General
| Market launch | 2025 |
| Smartphone class | Entry-level |
Display
| Display size | 6.6 inch / 16.764 cm |
| Display resolution | 1,280 x 576 pixels / HD |
| Display type | IPS, LCD |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display features | Waterdrop notch |
| Display material | Gorilla Glass 5 |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 213 ppi |
| Screen-to-body ratio | 73.4 % |
Main camera
| Camera technology | Dual camera |
| Camera 1 | 13MP, f/2.2, wide-angle |
| Camera 2 | 2MP, Macro |
| Flash | LED flash |
| Focus function | Phase detection autofocus (PDAF) |
| Recording functions | HDR, Panorama |
| Main camera video recording | Full HD (30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 5MP, f/2.2, wide-angle |
| Selfie video recording | HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Virtual RAM | 16 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor type | T606 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 1.6 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G57 |
| Dual SIM technology | Dual SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | microSDXC |
| Sensors | Proximity sensor, Gyroscope, Accelerometer (G-Sensor), Fingerprint sensor |
| Location services | Galileo, GPS, BeiDou, GLONASS |
| Audio feature | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | Android 14 |
Communication
| Mobile communication standards | 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communication | LTE, HSPA, GSM |
| Local connections | Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.0 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Design | Bar phone |
| Protection classes | IP69K, MIL-STD-810H, IP68 |
| Fingerprint sensor position | Rear |
| Weight | 378 g |
| Height | 174 mm |
| Width | 82.3 mm |
| Depth | 17.1 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 10,600 mAh |
| Battery | Li-Polymer |
| Battery features | Fast charging function, permanently installed battery |
| Charging current specification | 15W |
Further features
| Integrated security | Fingerprint |