Skip to product information
Oukitel WP60 16GB 512GB Black
€368,00 EUR
LTE Smartphone, 7.2 inch, HD, 120 Hz, 108 MP, 16 GB RAM, 512 GB internal storage, Dimensity 7025, Android 15, 10,000 mAh
general
| Product Types | LTE Smartphone, Dual SIM Phone, Outdoor Phone, Phablet, Android Phone, 5G Phone |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Oukitel WP |
Display
| Display size | 7.2 inches |
| Display resolution | 1,560 x 720 pixels / HD |
| Display type | IPS, LCD |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratios | 19:9, 19.5:9 |
| Display features | Punch-hole display |
| Pixel density | 239 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 79.5% |
Main camera
| Camera technology | Triple camera |
| Camera 1 | 108MP, f/1.9, Wide-angle |
| Camera 2 | 8MP, f/2.2, Night Vision Camera |
| Camera 3 | 2MP, Macro |
| Flash | LED Flash |
| Shooting functions | HDR, Panorama |
| Main camera video recording | 4K (30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 32MP, f/2.2, Wide-angle |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 16 GB |
| Internal storage | 512 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Dimensity 7025 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2.5 GHz |
| Graphics processor (GPU) | IMG BXM-8-256 |
| Dual SIM technology | Dual SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint sensor, Accelerometer (G-sensor), Gyroscope, Proximity sensor |
| Location services | Galileo, GPS, BeiDou, GLONASS |
Software
| Available operating system | Android 15 |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 5G |
| Mobile data communications | LTE, GSM |
| Local connections | NFC, Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.2 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | Yellow |
| Waterproof | Up to 1.5m for 30min |
| Protection class | IP68, IP69K |
| Weight | 360 g |
| Height | 184 mm |
| Width | 87 mm |
| Depth | 14.9 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 10,000 mAh |
| Battery | Li-Polymer |
| Battery features | Fixed battery, Fast charging function |
| Charging current specification | 33W |