Skip to product information
PNY Quadro RTX 8000 48GB GDDR6
€5.754,00 EUR
Workstation graphics card, 4,608 shader units, 1,770 MHz, 48 GB, GDDR6, 384 bit, active cooling, DirectX 12.1, PCIe 3.0 x16, 260 W
general
| Product type | Workstation graphics card |
| Power consumption (TDP) | 260 W |
| Color | black |
Graphics chip
| Chipset manufacturer | NVIDIA |
| Chipset codename | Turing |
| Chipset series | NVIDIA TU102 |
| Shader units | 4,608 |
| Base clock | 1,395 MHz |
| Boost clock speed | 1,770 MHz |
| Overclocked | no |
| Manufacturing process | 12 nm |
Graphics memory
| Memory size | 48 GB |
| Memory type | GDDR6 |
| Memory interface | 384 Bit |
| Memory clock | 7,000 MHz |
Slot
| Slot | PCIe |
| PCIe version | 3.0 |
| PCIe lanes | x16 |
Dimensions
| Low profile | no |
Video output
| Interfaces | 4x Display Port, USB-C |
Cooling & fans
| Cooling | active |
| Number of fans | 1 |
| Fan colors | black, silver |
Features
| DirectX | 12.1 |
| OpenGL | 4.6 |
| Shader model | 6.3 |