Skip to product information
PNY Tesla K80 (K80M) 24576MB GDDR5
€1.167,00 EUR
Workstation graphics card, 4,992 shader units, 24 GB, GDDR5, 384 Bit, passive cooling, PCIe 3.0 x16, 300 W
general
| Product type | Workstation graphics card |
| Power consumption (TDP) | 300 W |
| Color | black |
Graphics chip
| Chipset manufacturer | NVIDIA |
| Chipset codename | Kepler |
| Chipset series | NVIDIA GK210 |
| Shader units | 4,992 |
| Base clock | 562 MHz |
| Overclocked | no |
| Manufacturing process | 28 nm |
| Chipset features | CUDA |
Graphics memory
| Memory size | 24 GB |
| Memory type | GDDR5 |
| Memory interface | 384 Bit |
| Memory clock | 5,000 MHz |
Slot
| Slot | PCIe |
| PCIe Version | 3.0 |
| PCIe Lanes | x16 |
Dimensions
| Low Profile | no |
Cooling & fans
| Cooling | passive |