Skip to product information
Pritom M10 Kids blue
€91,00 EUR
Android tablet, 10.1 inch, screen resolution 1,280 x 800 pixels, 3 GB RAM, 64 GB, Android 10, microSD, 8 MP, battery life 6 h
general
| Tablet types | Android tablet, WiFi tablet, kids tablet |
Display
| Display size | 10.1 inch |
| Screen diagonal | 25.654 cm |
| Screen resolution | 1,280 x 800 pixels |
| Display type | IPS, widescreen, touchscreen |
| Aspect ratio | 16:10 |
Processor
| Clock speed | 1.5 GHz |
| Processor core | Quad-Core |
| Processor cores | 4 |
Memory
| RAM | 3 GB |
Storage
| Internal storage | 64 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | Android 10 |
Expandable storage
| Card reader | integrated |
| Supported memory cards | microSD |
| Readable formats | microSD |
| Max. memory expansion | 128 GB |
Communication
| Data communication | Bluetooth, WLAN |
| WLAN frequency | 2.4 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 4.0 |
Camera
| Max. camera resolution | 8 MP |
| Front camera | 2.0 Megapixels |
Power supply
| Battery | Lithium polymer |
| Battery life | 6 h |
| Battery capacity | 5,000 mAh |
Dimensions & Weight
| Color | blue |
Other features
| Market launch | 2024 |