Skip to product information
Realme 14T Obsidian Black
€238,00 EUR
Dual-SIM smartphone, 6.67 inches, Full HD, 120 Hz, 50 MP, 8 GB RAM, 256 GB internal memory, Dimensity 6300, Android 15, 6,000 mAh
general
| Product types | Dual-SIM smartphone, Android phone, Phablet, LTE smartphone, 5G phone |
General
| Market launch | 2025 |
| Smartphone class | Entry-level |
| Product highlights | latest 5G mobile standard |
Display
| Display size | 6.67 inches / 16.942 cm |
| Display resolution | 2,400 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display special features | Always On Display |
| Pixel density | 386 ppi |
| Brightness | 2,100 cd/m² |
Main camera
| Camera technology | Dual camera |
| Camera 1 | Wide-angle, f/1.8, 50MP, 27mm |
| Camera 2 | f/2.4, 2MP |
| Flash | LED flash |
| Focus function | Phase-detect autofocus (PDAF) |
| Recording function | AI functions |
| Main camera video recording | Full HD (60/30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 16MP, Wide-angle, f/2.4, 23mm |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Dimensity 6300 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock speed | 2.4 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G57 MC2 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Gyroscope, Proximity sensor, Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, QZSS, Galileo |
| Audio features | Stereo speakers, Hi-Res Audio |
Software
| Available operating system | Android 15 |
| User interface | Realme UI 6.0 |
| Pre-installed apps | Google Services, Google Play Store |
| AI function | improved photo captures |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G, 5G |
| Mobile data communications | GPRS, GSM, LTE, EDGE, WCDMA, HSPA, NSA, SA |
| LTE frequency bands | B1, B5, B8, B40, B41, B28, B3 |
| Local connections | WLAN, NFC, Bluetooth, Dual-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.3 |
Interfaces
| Port | USB-C |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | black |
| Housing material | Plastic |
| Housing features | dustproof, waterproof |
| Waterproof | up to 2.5m for 30min |
| Protection classes | IP68, IP69 |
| Physical buttons | Power button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | Front, in-display |
| Weight | 196 g |
| Height | 163.2 mm |
| Width | 75.7 mm |
| Depth | 8 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 6,000 mAh |
| Battery features | built-in battery, fast charging function |
| Battery charging time | 50% in 30min |
| Charging current specification | 45W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |