Skip to product information
Realme C61 128GB Dark Green
€131,00 EUR
Dual-SIM smartphone, 6.74 inch, HD, 90 Hz, 50 MP, 6 GB RAM, 128 GB internal storage, Tiger T612, Android 14, 5,000 mAh, expandable storage
general
| Product types | Dual-SIM Phone, Android Phone, Phablet, LTE Smartphone |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Realme C |
| Smartphone class | Entry-level |
Display
| Display size | 6.74 inches / 17.12 cm |
| Display resolution | 1,600 x 720 pixels / HD |
| Display type | IPS, LCD |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display features | Waterdrop notch |
| Pixel density | 260 ppi |
| Brightness | 560 cd/m² |
Main camera
| Camera 1 | Wide-angle, f/1.8, 50MP |
| Flash | LED flash |
| Focus function | Phase-detection autofocus (PDAF) |
| Capture function | Panorama |
| Main camera video recording | Full HD (30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | Wide-angle, f/2.2, 5MP, 27mm |
| Selfie video recording | HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 6 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Max. memory expansion | 512 GB |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor type | Tiger T612 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 1.8 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G57 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Gyroscope, Proximity sensor, Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, Galileo |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| Pre-installed apps | Google Services, Google Play Store |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G |
| Mobile data communications | GPRS, HSDPA, UMTS, GSM, LTE, EDGE, WCDMA, HSPA |
| LTE frequency bands | B20, B7, B1, B5, B8, B38, B40, B41, B28, B3 |
| Local connections | WLAN, Bluetooth, Dual-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.0 |
Interfaces
| Connection | USB-C |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | green |
| Housing material | Plastic |
| Protection class | IP54 |
| Physical buttons | Power button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 188 g |
| Height | 167.3 mm |
| Width | 76.7 mm |
| Depth | 7.8 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 5,000 mAh |
| Battery features | Built-in battery |
| Charging current specification | 15W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |