Skip to product information
Realme C75 128GB Black
€175,00 EUR
Dual-SIM phone, 6.72 inch, Full HD, 90 Hz, 50 MP, 8 GB RAM, 128 GB internal memory, Helio G92 Max, Android 14, 6,000 mAh, expandable memory
general
| Product types | Dual-SIM phone, Android phone, Phablet, LTE smartphone |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Realme C |
| Smartphone class | Entry-level |
Display
| Display size | 6.72 inches / 17.069 cm |
| Display resolution | 2,400 x 1,080 pixels / Full HD |
| Display type | IPS, LCD |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display features | Always On Display, Punch-Hole Display |
| Pixel density | 392 ppi |
| Brightness | 690 cd/m² |
Main Camera
| Camera 1 | Wide-angle, f/1.8, 50MP |
| Flash | LED Flash |
| Focus function | Phase-detect autofocus (PDAF) |
| Main camera video recording | Full HD (30fps) |
Selfie Camera
| Selfie Camera 1 | Wide-angle, 8MP, f/2 |
| Selfie video recording | Full HD (30fps) |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Max. memory expansion | 2,000 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Helio G92 Max |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2 GHz |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Gyroscope, Proximity sensor, Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, BeiDou, QZSS, Galileo |
| Audio features | Stereo speakers, LDAC |
Software
| Available operating system | Android 14 |
| Pre-installed apps | Google Services, Google Play Store |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G |
| Mobile data communications | GPRS, HSDPA, UMTS, GSM, LTE, EDGE, WCDMA |
| LTE frequency bands | B20, B7, B1, B5, B8, B38, B40, B41, B28, B3 |
| Local connections | WLAN, Bluetooth, Dual-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.0 |
Interfaces
| Port | USB-C |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | Black |
| Housing material | Plastic |
| Housing features | Waterproof, Dustproof |
| Waterproof | Up to 1.5m for 30min |
| Protection classes | IP68, IP69, MIL-STD-810H |
| Physical buttons | Power button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | Side |
| Weight | 196 g |
| Height | 165.7 mm |
| Width | 76.2 mm |
| Depth | 8 mm |
Battery & Run Times
| Battery capacity | 6,000 mAh |
| Battery features | Built-in battery, Fast charging function |
| Charging current specification | 45W |
Other Features
| Integrated security | Fingerprint |