Skip to product information
Realme GT 7 Pro 512GB Mars Orange
€913,00 EUR
LTE Smartphone, 6.78 inch, Full HD, 120 Hz, 50 MP, 12 GB RAM, 512 GB internal storage, Snapdragon 8 Elite, Android 15, 6,500 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, 5G Mobile Phone, Dual-SIM Phone, Phablet, Android Phone |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Realme GT |
| Smartphone class | High-End |
| Product highlights | latest 5G mobile standard, optical camera zoom, bright display |
Display
| Display size | 6.78 inch / 17.221 cm |
| Display resolution | 2,780 x 1,264 pixels / Full HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display features | Always On Display, Dolby Vision, Punch-Hole Display, 240 Hz Touch Sensor, LTPO Panel |
| Display material | Gorilla Glass 7i |
| Display property | scratch-resistant |
| Pixel density | 450 ppi |
| Screen-to-body ratio | 92.8 % |
| Brightness | 6,500 cd/m² |
| Contrast | 6,000,000:1 |
Main camera
| Camera technology | Triple camera, 4k video recording, optical image stabilization, optical zoom, 8k video recording |
| Camera 1 | Wide-angle, f/1.8, 50MP, OIS, 24mm |
| Camera 2 | Telephoto camera, OIS, 3x optical zoom, 50MP, 73mm, f/2.7 |
| Camera 3 | 8MP, Ultra-wide angle, f/2.2, 16mm, 112° |
| Flash | Dual-LED flash |
| Image sensor | Sony IMX906 |
| Image stabilizer | optical (OIS) |
| Optical zoom | 3x |
| Shooting functions | Panorama, HDR, AI functions, Underwater mode |
| Main camera video recording | 4k (60/30fps), Full HD (240/120/60/30fps), 8K (24fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 16MP, Wide-angle, f/2.5, 25mm |
| Selfie video recording | Full HD (60/30fps) |
Hardware
| RAM | 12 GB |
| Internal storage | 512 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor type | Snapdragon 8 Elite |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 4.32 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Adreno 830 |
| AnTuTu Benchmark v10 (~) | 2,746,000 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | without slot |
| Sensors | Accelerometer (G-Sensor), Gyroscope (Gyro), Proximity sensor, Magnetometer, Fingerprint sensor, Color spectrum sensor |
| Location services | GPS, A-GPS, BeiDou, QZSS, Galileo, Dual GPS, NavIC |
| Audio feature | Stereo speakers |
Software
| Available operating system | Android 15 |
| User interface | Realme UI 6.0 |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
| AI function | improved photo captures |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G, 5G |
| Mobile data communications | GPRS, HSDPA, UMTS, GSM, LTE, EDGE, WCDMA, HSPA, NSA, SA |
| LTE frequency bands | B20, B7, B66, B26, B1, B2, B5, B8, B12, B13, B17, B19, B38, B39, B40, B41, B4, B28, B18, B3 |
| Local connections | Infrared, Bluetooth, Dual-band Wi-Fi, Tri-band Wi-Fi, WLAN, NFC |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax), WiFi 7 |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Bluetooth version | 5.4 |
Interfaces
| Port | USB-C |
Housing
| Design | Bar phone |
| Color | orange |
| Housing materials | hardened glass, aluminum frame |
| Housing features | dustproof, waterproof |
| Waterproof | up to 2.0m for 30min |
| Protection classes | IP68, IP69 |
| Physical buttons | Power button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | Front, in-display |
| Weight | 222.8 g |
| Height | 162.5 mm |
| Width | 76.9 mm |
| Depth | 8.6 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 6,500 mAh |
| Battery | Silicon-carbon anodes |
| Battery features | built-in battery, fast charging function |
| Charging current specification | 120W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |