Skip to product information
Realme Note 50 Midnight Black
€119,00 EUR
Dual-SIM phone, 6.7 inch, HD, 90 Hz, 13 MP, 4 GB RAM, 128 GB internal storage, Tiger T612, Android 13, 5,000 mAh, expandable memory
general
| Product types | Dual-SIM phone, Android phone, Phablet, LTE Smartphone |
General
| Market launch | 2024 |
| Series | Realme Note Series |
| Smartphone Class | Entry-level |
| Product highlights | 90 Hz display, Bluetooth 5.0 |
Display
| Display size | 6.7 inches / 17.018 cm |
| Display resolution | 1,600 x 720 pixels / HD |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display special features | Waterdrop notch, 180 Hz touch sensor |
| Screen-to-body ratio | 90.3 % |
| Brightness | 560 cd/m² |
Main camera
| Camera 1 | 13MP, 80°, f/2.2, 25mm |
| Flash | LED flash |
| Recording functions | Panorama, HDR, Night mode, Portrait mode, Pro mode, AI functions, Scene recognition, Time-lapse |
| Main camera video recording | Full HD (30fps), HD (30fps), QVGA (30fps) |
Hardware
| RAM | 4 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Max. memory expansion | 2,000 GB |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor type | Tiger T612 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 1.8 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G57 |
| Dual-SIM technology | Separate SD/SIM slots |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory cards | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Sensors | Accelerometer (G-sensor), Gyroscope, Brightness sensor, Proximity sensor, Magnetometer, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, GLONASS, A-GPS, Galileo |
| Audio feature | Speaker |
Software
| Available operating system | Android 13 |
| User interface | realme UI |
| Pre-installed apps | Google Services, Google Play Store |
Communication
| Mobile communication standards | 2G, 4G, 3G |
| Mobile data communication | GSM, LTE, WCDMA |
| Local connections | WLAN, Bluetooth, Dual-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 3 (g), WiFi 2 (a), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.0 |
Interfaces
| Connections | USB-C, 3.5mm jack |
| Connection positions | Headphone bottom, USB bottom |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | black |
| Housing features | Dustproof, splash-proof |
| Protection class | IP54 |
| Physical buttons | On/Off button, Volume control |
| Fingerprint sensor position | Side |
| Weight | 186 g |
| Height | 167.2 mm |
| Width | 76.7 mm |
| Depth | 7.99 mm |
Battery & Run times
| Battery capacity | 5,000 mAh |
Other features
| Input method | Virtual keyboard |
| Integrated security | Fingerprint |
| Scope of delivery | Charger, USB cable, Quick start guide, SIM card tool, Screen protector, Protective case |