Skip to product information
Realme Note 70T 128GB Gold
€103,00 EUR
LTE Smartphone, 6.74 inch, HD, 90 Hz, 4 GB RAM, 128 GB internal memory, T7250, Android 15, 6,000 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, Dual-SIM Phone, Phablet, Android Phone |
General
| Market launch | 2025 |
| Series | Realme Note Series |
Display
| Display size | 6.74 inches / 17.12 cm |
| Display resolution | 1,600 x 720 pixels / HD |
| Display type | LCD |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display features | Waterdrop notch |
| Display material | Panda Glass |
| Pixel density | 260 ppi |
| Screen-to-body ratio | 85.6 % |
Main camera
| Camera technology | Dual camera |
| Camera 1 | 50MP, f/2.2, wide-angle |
| Camera 2 | 13MP, ultra-wide-angle |
| Flash | LED flash |
| Focus function | Phase detection autofocus (PDAF) |
| Recording function | Panorama |
| Main camera video recording | Full HD (30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 5MP, wide-angle |
Hardware
| RAM | 4 GB |
| Internal storage | 128 GB |
| Processor manufacturer | Unisoc |
| Processor type | T7250 |
| Dual-SIM technology | Dual-SIM Standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | microSDXC |
| Sensors | Proximity sensor, Motion sensor, Fingerprint sensor |
| Location services | GPS, Galileo, GLONASS |
Software
| Available operating system | Android 15 |
| User interface | Realme UI 5.0 |
| Pre-installed apps | Google Play Store, Google Services |
Communication
| Mobile communication standards | 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communication | LTE, HSPA, GSM |
| Local connections | Bluetooth, WLAN, Dual-band WLAN |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.4 |
Interfaces
| Connections | 3.5mm jack, USB-C |
| USB standard | 2.0 |
Casing
| Form factor | Bar phone |
| Color | gold |
| Housing material | Plastic frame |
| Protection class | IP54 |
| Fingerprint sensor position | side |
| Weight | 201 g |
| Height | 167.2 mm |
| Width | 76.6 mm |
| Depth | 7.9 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 6,000 mAh |
| Battery features | Built-in battery |
| Charging current specification | 15W |
Other features
| Integrated security | Fingerprint |