Skip to product information
Realme P3 lite 4G White
€151,00 EUR
LTE Smartphone, 6.67 inch, HD, 120 Hz, 8 GB RAM, 256 GB internal memory, Dimensity 6300, Android 15, 6,000 mAh
general
| Product types | LTE Smartphone, Dual-SIM Phone, Phablet, Android Phone |
General
| Market launch | 2025 |
Display
| Display size | 6.67 inches |
| Display resolution | 1,604 x 720 pixels / HD |
| Display type | AMOLED |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Display aspect ratio | 20:9 |
| Display features | Display notch, Always On Display, 180 Hz touch sensor |
| Pixel density | 395 ppi |
| Screen-to-body ratio | 87 % |
| Brightness | 600 cd/m² |
Main camera
| Camera 1 | 32MP, f/1.8 |
| Flash | LED flash |
| Focus functions | Autofocus, Touch focus |
| Recording functions | HDR, Face detection, Scene detection, Self-timer |
| Main camera video recording | 4K (30fps) |
Selfie camera
| Selfie camera 1 | 16MP, f/2.4 |
Hardware
| RAM | 8 GB |
| Internal storage | 256 GB |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor type | Dimensity 6300 |
| Processor core | Octa-Core (8) |
| Max CPU clock rate | 2.4 GHz |
| Graphics processor (GPU) | Mali G57 MC2 |
| Dual SIM technology | Dual SIM standby |
| SIM card | Nano-SIM |
| Memory card | microSD |
| Sensors | Fingerprint sensor, Proximity sensor, Accelerometer (G-sensor), Gyroscope |
| Location services | GPS, Galileo, QZSS, BeiDou, GLONASS |
Software
| Available operating system | Android 15 |
| Installed operating system | Android 15 |
| User interface | Realme UI 6.0 |
Communication
| Mobile communication standards | 4G, 3G, 2G |
| Mobile data communication | LTE |
| Local connections | NFC, Bluetooth, WLAN, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display, Wi-Fi Hotspot, Dual-band Wi-Fi |
| WLAN standards | WiFi 1 (b), WiFi 2 (a), WiFi 3 (g), WiFi 4 (n), WiFi 5 (ac), WiFi 6 (ax) |
| WLAN frequency bands | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | 5.2 |
Interfaces
| Port | USB-C |
| USB standards | 2.0, OTG (On-The-Go) |
Housing
| Form factor | Bar phone |
| Color | white |
| Housing material | Plastic |
| Weight | 196 g |
| Height | 165.8 mm |
| Width | 75.9 mm |
| Depth | 7.8 mm |
Battery & runtimes
| Battery capacity | 6,000 mAh |
| Battery | Li-Polymer |
| Battery features | Built-in battery, Fast charging function, Reverse Wired Charging |
| Charging current specification | 45W |