Skip to product information
Realme Pad 2 grey
€210,00 EUR
Gaming Tablet, 11.5 inch, display resolution 2,000 x 1,200 pixels, refresh rate 120 Hz, 6 GB RAM, 128 GB, Android 13, 8 MP, 518 g
general
| Tablet types | Gaming tablet, Android tablet, WiFi tablet |
| Series | Realme Pad |
| suitable for | Gaming, Movies |
Display
| Display size | 11.5 inch |
| Screen diagonal | 29.21 cm |
| Screen resolution | 2,000 x 1,200 pixels |
| Display type | LED backlight, touchscreen |
| Touchscreen | capacitive, multitouch |
| Brightness | 450 cd/m² |
| Refresh rate | 120 Hz |
Processor
| Clock frequency | 2 GHz |
| Processor core | Octa-Core |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor type | MediaTek Helio |
| Processor | MediaTek Helio G99 |
RAM
| RAM | 6 GB |
Storage
| Internal storage | 128 GB |
| Storage type | Flash memory |
Operating system
| Operating system | Android 13 |
expandable storage
| Card reader | integrated |
| max. memory expansion | 1,000 GB |
Communication
| Data communication | WLAN, Bluetooth |
| WLAN standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| WLAN frequencies | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.2 |
| mobile data communication | without mobile data |
Camera
| max. camera resolution | 8 MP |
| Camera features | Panorama function, HDR |
| Video recording | 720p, 1080p |
| Front camera | 5.0 Megapixel |
Sound
| Speaker systems | Stereo, Dolby Atmos |
| Number of speakers | 4 |
Graphics
| Graphics card manufacturer | ARM |
| Graphics card | ARM Mali G57 |
| Graphics memory | Shared Memory |
Power supply
| Battery capacity | 8,360 mAh |
Dimensions & Weight
| Design | Slate PC |
| Housing | Plastic |
| Color | grey |
| Length | 16.9 cm |
| Width | 26.8 cm |
| Height | 7 mm |
| Weight | 518 g |
Other features
| Connections | USB-C |
| Equipment | Dual-band antenna, speakers |
| Outdoor functions | GPS, Beidou, Galileo, GLONASS |
| Tablet sensors | Accelerometer, gyroscope, brightness sensor, magnetometer |
| Market launch | 2024 |